Синові генерала ОУН-УПА виповнилося б 92 роки

Поділитись
28 березня 1933 року у селі Оглядів на Львівщині у родині Романа та Наталії Шухевичів народився син Юрій – Богдан. Про це згадує Львівський історичний музей у Фейсбук. 
 
Прожив він важке й героїчне життя (28 березня 1933 – 22 листопада 2022).
 
Довголітній політв’язень (провів 31 рік у радянських в’язницях і таборах та 5 років на засланні), адже був сином генерала-хорунжого Української Повстанської Армії Романа Шухевича.
 
У 1944 році, в 11-річному віці з приходом радянських військ на західноукраїнські землі був арештований і разом з матір’ю засланий у Сибір.
 
У 1945 році Юрія помістили в дитбудинок в місті Чорнобиль, в 1946 році його перевели в дитбудинок для дітей «ворогів народу» в місті Сталіно, нині Донецьк.
 
Двічі тікає і добирається додому, де його знову затримують. З 1948 року над 15-річним Юрієм розпочинається судовий процес і з настанням 16-річчя, Юрій Шухевич, засуджений радянським режимом на 10 років «за зв’язок з підпіллям».
 
В 1954 році, відбувши шість років тюремного ув’язнення (якщо не рахувати років дитбудинку), він підпав під дію закону про амністію неповнолітніх, однак знову був заарештований за протестом Генерального Прокурора СРСР.
 
У 1958 році, по закінченню 10 річного терміну ув’язнення, ОСО МВС СРСР повторно засудило його на нові 10 років у невільничих таборах суворого режиму «за антирадянську агітацію і пропаганду» на основі «тюремної справи», використавши за «свідків» провокаторів і тюремних наглядачів.
 
У серпні 1968 року Шухевич був звільнений і через заборону жити в Україні поселився в Нальчику Кабардино-Балкарської АРСР, де працював електромонтером.
 
У березні 1972 року з посиленням авторитарного режиму в СРСР був заарештований втретє за звинуваченням у проведенні «антирадянської агітації та пропаганди» і засуджений на 9 років ув’язнення і 5 років заслання.
 
Після короткочасного перебування в мордовських концтаборах Шухевич був заарештований в ув’язненні вчетверте 1973 року і засуджений на 10 років тюремного ув’язнення і 5 років заслання; до 1978 року перебував у Володимирській тюрмі, звідки був спрямований до Чистопільської тюрми Татарія.
 
У березні 1982 року Юрій Шухевич був висланий на заслання в Тюменську область.
 
У лютому 1977 року став членом Української Гельсінської Групи. В ув’язненні проводив правозахисну діяльність: виступав із зверненнями і заявами до світової громадськості, урядів держав, міжнародних організацій в охороні конституційних прав і свобод людини та демократичних принципів функціонування усіх державних структур.
 
Брав активну участь у кампаніях за надання ув’язненим статусу політв’язня, домагався права на виїзд з СРСР.
 
Мужньо виніс багаторічні тортури, не відмовився від імені свого батька, своєї родини.
У 1988 році закінчився термін заслання у Сибір. Після повної втрати зору в радянських тюрмах потрапляє у будинок для інвалідів в Омській області.
 
У 1990 році отримує дозвіл повернутись в Україну.
 
Після проголошення Незалежності України у 1991 році, Юрій Шухевич на запрошення світових правозахисних організацій та української діаспори відвідує країни Західної Європи, США, Канаду і поселяється в Україні у місті Львів.
 
У 1991-1994 роках – голова Української міжпартійної асамблеї, голова Української Національної Асамблеї (УНА) та головний командир Української Народної Самооборони (УНСО).
 
26 жовтня 2014 – 29 серпня 2019 року — депутат Верховної Ради України VІІІ скликання. Герой України.
 
Юрій Шухевич болісно переживав повномасштабне вторгнення росії в Україну, хоч і не був здивований.
 
Він поклав своє життя за нашу Перемогу тоді, коли вона виглядала ще геть примарною.
 
Згадайте про нього сьогодні. Він точно на це заслужив !
 
Підготувала Lyuba Koval
 
Світлини:
1. Юрій Шухевич з батьком Романом.
2. Шухевич Юрій.
 
Контент Медіа
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.