Шпіци про Станіслава ( Яся) Людкевича

Поділитись

149 років тому, 24 січня (1879 р) – у місті Ярослав (нині – Польща) народився Станіслав Людкевич – композитор, диригент, музикознавець, фольклорист, педагог та громадський діяч.

Він став першим музикантом-професіоналом Галичини, фундатором провідних музичних жанрів, насамперед симфонічного та інструментального.

 

Музичну обдарованість проявив ще у чотири роки. Першим викладачем музики стала мати, яка вчилася у Михайла Вербицького.

Шпіци про Яся Людкевича

Станіслав Людкевич дуже сердився, коли музиканти грали фальшиво. Одного разу ресторанний оркестр грав збірку українських народних пісень у дуже повільному темпі.
 
Професор нервувався, врешті не витримав. Підійшов до музикантів і звернув їм увагу:  – На милість Бога, скоріше темпо ! Наступного дня прийшов у ресторан, заскочений, читає напис на барабані:  Джаз-Варіанто – учні композитора д-ра Людкевича;
 
Професор Людкевич дуже любив годинники,  носив їх декілька у кишені. Одного злодій поцупив. Потерпілий спочатку жартував, він, мовляв, перехитрив крадуна, бо той викрав один, а в нього є ще два золоті. Врешті, звернувся до поліції. Тут йому показали [кілька разів] раніше вилучені.
 
– Чи впізнали  свій ?  – запитав поліцейський. Відповів негативно. Нарешті, вирішив взяти якийсь [доброї марки]. – А тепер ? – знову перепитав дознавач.
 
Професор: – Ні, але такого я ще на маю;
 
Професор був ще інспектором самодіяльних музикантів, частенько брав відрядження. Якось вирішив поїхати до Стрия. Приїхав, вийшов із поїзда і чекав на зупинці. – Кого чекаєте, пане професоре ? – запитав знайомий.
 
Відповів: – Трамвай, але він довго не надходить. – У Стрию трамваю нема, – співчутливо промовив той. –Та я ж мав їхати до Коломиї, – признався заскочений професор 
 
Іншим разом зі Львова виїхав швидким поїздом [опівночі] до Перемишля, зайшов у вагон, присів, закутався  у плащ і заснув.
 
Раптом почув свист потяга.  Промайнула думка:  Це Перемишль !  Нашвидкуруч  хапнув течку, вискочив із вагона. Зиркнув на табло:  – Та це ж Львів, з якого виїхав !”; 
 
1957го виїхали машиною до Ужгорода на семінар. Приїхали до міста. Дорогою все старався пригадати давненьку поїздку до нього. – Що тут змінилося ? – сказав вголос. –А коли ви були тут востаннє ? – запитала супутниця. – Та десь 1898-го з Артистичною прогулянкою”,  давали тут студенти концерт.
 
Музичну освіту Станіслав Людкевич здобував самотужки. Як вільний слухач відвідував Львівську консерваторію. Але, відчуваючи потребу в професійній освіті, вирушив до Відня, де протягом року (1907-1908) стажувався в австрійському Музично-історичному інституті. Водночас, брав індивідуальні уроки з композиції, диригування та поліфонії.
 
Також не змарнував можливості написати німецькою мовою протягом року докторську дисертацію. Присвячена українській та західноєвропейській народній музиці й мала назву «Два причинки до питання розвитку звукозображальності». Отримав вчений ступінь доктора філософії в галузі музики. Навчання продовжив  на відділенні музикології Лейпцизького університету.
 
Cтаніслав Людкевич прожив ціле століття, майже ніколи не хворів.
 
Того разу добиралися у Київ, ночували у готелі Україна. За столиком були четверо: він, Стефанія Павлишин, Микола Колесса, Євген Козак. Замовляли вечерю: Стефанія:  – Я посмакувала б морозиво,  але боюся дістати ангіну.  Cтаніслав: – Чекайте, чекайте … ангіна, гангрена, десь то чув, але не пам’ятаю що воно таке;
 
У класі професора була велика бібліотека. Він читав лекцію студенткам. Треба було знайти ілюстрацію до тексту. Знайшов, заглибився у книгу. Підвів очі і до слухачок: “Що ви тут робите” ?
 
Cтуденти на іспитах завжди отримували добрі оцінки. Скажімо,  на іспиті  з народної творчості вийшов із класу:  – Три особи – зайти.  Зайшли троє дівчат і невдовзі вийшли щасливі. За ними професор:  – П’ятірки закінчилися, за новими приходьте завтра.  
 

Протягом 1897 – 1901 років Людкевич вивчав філологію у Львівському університеті. У студентські роки познайомився з Іваном Франком і присвятив поетові симфонічний твір «Вічний революціонер», який виконав на святкуванні 25-річчя творчої діяльності Каменяра.

Людкевич – дивак, Людкевич-оригінал, який разом ходив до дівчат з Іваном Франком.

Помер Станіслав Людкевич у 100-річному віці 10 вересня 1979 року у Львові, похований на Личаківському кладовищі.

Підготував Степан Беца