21 січня – іменини Максима, який втішає і заступається за сиріт і вдів

Поділитись

Щороку 21 січня відзначається Максимів день, який також зветься Максим – втішник.

Для православних віруючих це дата вшанування пам’яті преподобного Максима Грека, релігійного публіциста та перекладача.

Відомими українцями на ім’я Максим були Максим Рильський, якого батько Тадей назвав на честь Максима Залізняка 

З давніх-давен святий Максим є втішником. Він допомагає людям упоратися з усіма бідами. Віруючі моляться йому про заступництво за вдів та сиріт.

Ще в Максимів день треба згадати добрим словом усіх, хто коли-небудь приходив на допомогу, а також допомогти у відповідь.

Максим народився в Константинополі близько 580 року. Він був освіченою і сумлінною людиною, і незабаром став першим секретарем візантійського імператора Іраклія. Але не зміг довго жити придворним життям і пішов у Хрисопольську обитель (на протилежному березі Босфору – нині Скутарі), де прийняв чернечий постриг. Завдяки чеснотам незабаром його обрали ігуменом монастиря.

Пізніше Максим поїхав до Олександрії, куди його запросили богослови. Там проповідник виступив проти єресей монофізитів і монофелітів і став ініціатором скликання Латеранського собору, який засудив монофелітство. Але серед прихильників єресі виявилося багато впливових людей, тож преподобного звинуватили у зраді вітчизни та ув’язнили.

Максима жорстоко катували: йому відрізали язик і зрізали праву руку, а потім заслали в Колхіду. Але сталося диво: святий знову знайшов здатність говорити і писати. Після себе Максим сповідник залишив велику богословську спадщину…

Ігнорувати людину, яка просить цього дня, вважається великим гріхом. Люди вірили, що це може розгнівати Максима Грека. Також не рекомендується у свято лаятись у будинку, щоб не залишати негативну енергетику до кінця зими.

Голова Львівської ОВА Максим Козицький потролив Андрія Садового 

На Максима господині випікали пухкі пироги з начинками з м’яса, яйця, грибів, риби. Пирогами прийнято пригощати не лише членів сім’ї, а й жебраків. Залишати когось голодним не можна.

21 січня потрібно обов’язково сходити до церкви та помолитися святому Максиму за мир та допомогу у складній ситуації.

Вважається, якщо у цей день помолиться за дорогу людину, то все в її житті буде добре. Молитва Максиму Греку захистить від біди та подарує надію на майбутнє. Часто цьому святому молилися дівчата на виданні без посагу, сироти та знедолені люди.

Крім того, люди молилися за благополуччя в сім’ї. За традицією подружжя виходило у двір, тримаючись за руки, і разом струшували з дерев іній. При цьому було прийнято говорити: “Що Бог поєднав, то людині роз’єднати не під силу”.

Існує повір’я, що 21 січня за наявності проблеми потрібно піти в ліс, відшукати там березу і притулитися до неї, розповісти про все, що турбує. Вважалося, що назад назад вірне рішення обов’язково знайдеться.

На Максима люди згадували прикмети про погоду та врожай.

Чисте небо віщувало мороз та поганий урожай. Про мороз говорила і ясна зоря. А якщо місяць уночі світив крізь хмари, то за народним повір’ям у цьому році “буде добре жито”.

Що не варто робити 21 січня

Є кілька заборон у цей день 

  • не сваріться, особливо із близькими;
  • не відмовляйте у допомозі;
  • не ображайте тих, хто слабший.

За народними прикметами цього дня не можна позичати сіль, бо з дому підуть щастя і достаток.

Читайте також: тепер іменини Софії святкуємо 17-го вересня за новим стилем