У Львові розповіли про видатного українця, яким був в’язнем трьох окупаційних режимів

Поділитись

Історик, журналіст, нацгвардієць Вахтанг Кіпіані разом із побратимом Володимиром Бірчаком прочитали у Львові лекцію «Данило Шумук – в’язень трьох окупаційних режимів».
 
Захід відбувся напередодні у стінах Ратуші. Послухати про життя видатного українського дисидента та його боротьбу за незалежність України прийшли відомі громадські діячі, вчителі історії, а також небайдужі львів’яни. Про це повідомили у мерії. 
Фото з лекції Романа Балука для Львівської міської ради
Фото з лекції Романа Балука для Львівської міської ради

Лектори – сержанти 13-ї бригади Національної гвардії України “Хартія” Вахтанг Кіпіані та Володимир Бірчак розповіли цікаві факти з життя українського політв’язня, представили фотографії та документи про його арешти за громадську діяльність, його участь в Українській повстанській армії в період Другої світової війни.

Акцентували увагу присутніх на участі Данила Шумука у Норильському повстанні 1953 року як символу масового опору репресіям. 

“Цікавим також було його життя вже після звільнення, в еміграції. Він зустрічався з американськими адвокатами, з президентом Рейганом в повоєнний період. Данило Шумук  застерігав американців, щоб вони не мали справ з Радянським союзом, бо він не змінив своєї політики, він їх обманює”, – розповів Вахтанг Кіпіані.

Нагадаємо, вчора останки видатного українського дисидента та борця за незалежність України Данила Шумука урочисто перепоховали на полі почесних поховань Личаківського цвинтаря. Це стало можливим завдяки підтримці військовослужбовців 13-ї бригади НГУ “Хартія”, насамперед Вахтанга Кіпіані, щоб зберегти пам’ять про борців за незалежність України для майбутніх поколінь.

Довідка

Данило Шумук (28.12.1914-21.05.2004) – громадський діяч, дисидент та учасник руху опору. Борець за Незалежність України. 

Уродженець села Боремщина Волинської губернії (сьогодні – Волинська область). Із 16-річного віку брав участь у політичному житті. У 1935 році був вперше засуджений за участь у підпіллі.  У перші дні Другої світової війни потрапив до полону та перебував у німецьких концтаборах для радянських полонених, з яких згодом утік.

У березні 1943 долучився до лав Української Повстанської Армії. Вже за 2 роки за свою активну позицію був засуджений до смертної кари. Згодом її замінили на 20-річне ув’язнення. У 1953 році був одним із очільників повстання у каторожному таборі № 3. Після його звільнення тодішнє КДБ намагалося завербувати Шумука до співпраці, але той категорично відмовився, за що був знову засуджений на десять років ув’язнення. Загалом Данило Шумук провів за ґратами понад 40 років свого життя. 

У 1979 став членом-засновником Гельсінської Групи у місцях позбавлення волі й Української Гельсінської Групи загалом. Протягом багатьох років домагався права виїхати до Канади, після переїзду у 1987 році активно займався написанням книг.  У 2002 році Данило Шумук повернувся до України. 

Помер 21 травня 2004 року у Покровську Донецької області.

 
Вахтанг Кіпіані прочитав у Львові лекцію про видатного українського дисидента Данила Шумука
Вахтанг Кіпіані прочитав у Львові лекцію про видатного українського дисидента Данила Шумука
Вахтанг Кіпіані прочитав у Львові лекцію про видатного українського дисидента Данила Шумука
Вахтанг Кіпіані прочитав у Львові лекцію про видатного українського дисидента Данила Шумука