Чому наприкінці року випадає більше волосся

Поділитись

Чому зараз, наприкінці року, у більшості людей активніше випадає волосся. Чи допоможуть зарадити цій проблемі дорогі шампуні, як підбирати засоби для миття голови – для шкіри чи для волосся.

На ці актуальні для багатьох людей питання для журналу Vogue відповідали лікар-дерматолог, трихолог, спеціаліст з хірургічного відновлення волосся Кузьма Хобзей, лікарка дерматологиня-трихологиня Анна Сталенна, та лікар трихолог, президент всеукраїнської асоціації трихологів Денис Прокопович.

Проблема випадіння волосся завжди була універсальна і стосується кожного другого”, – вважає Денис Прокопович. Цю думку поділяє Анна Сталенна. “Це може бути так зване сезонне випадіння волосся. Зміна температур і сухість повітря теж можуть впливати на шкіру голови, роблячи її сухішою, а волосся ламким. Крім того, взимку загострюються хронічні захворювання, ми частіше піддаємося вірусним атакам, приймаємо ліки тощо – це теж впливає на випадіння”.

“Одна з теорій про випадіння полягає в тому, що природа готує організм до зими, і волосся випадає восени, щоб нове встигло відрости та виконати свою захисну і терморегуляційну функцію. Якщо таке випадіння триває пару тижнів і сходить нанівець протягом місяця, то нічого не потрібно робити”, – каже Кузьма Хобзей.

Більше стресу – менше волосся 

“В умовах війни люди часто переживають хронічну тривогу, страх, психологічну втому. Стрес залишається провідним фактором, що призводить до випадіння”, – наголошує Сталенна.

Механізм простий: у стані стресу організм виробляє більше кортизолу (гормону стресу). Може виникати дисбаланс у роботі щитоподібної залози. Це може порушити цикл росту волосся і призвести до того, що велика його частина одночасно увійде до фази телогену (випадіння).

Є ще кілька чинників, – додає лікарка. – Через тривоги та безсоння організм не встигає відновлюватись. Це впливає на всі органи та системи, включаючи шкіру голови та волосся. Плюс через емоційне або фізичне виснаження люди можуть їсти нерегулярно чи незбалансовано, а це призводить до дефіциту важливих для волосся вітамінів (B, D, цинк, залізо).

“Якщо випадіння дуже сильне, варто звернутися до трихолога для діагностики”, – закликає Сталенна. 

Які продукти працюють проти випадіння

Через саму лише зміну раціону досягти радикальних змін у стані волосся неможливо, хоча у його  відновленні та рості харчування дійсно грає роль.

“Волосся майже на 90% складається з білка кератину, – пояснює Хобзей. – Сам же фолікул чутливий до білкового голодування. Якщо білку в раціоні мало, або джерела амінокислот з білків одноманітні і не містять сірковмісних кислот, то волосся може гірше рости”.

Лікар вважає, що встановити дійсні дефіцити – надскладна і непотрібна задача, яка відбирає час і ресурси. “Потрібно багато аналізів, ґрунтовне дослідження раціону, консультації зі спеціалістами тощо”, – зазначає він. Він радить максимально розширити раціон, щоб в ньому постійно були м’ясо, різна риба, ягоди, горіхи, злаки, яйця. 

До раціону варто додати продукти, багаті на вітамін В7 (біотин) – він є ключовим для росту волосся, оскільки зміцнює його кератинову структуру. Найвищий вміст біотину серед усіх продуктів – у яловичій печінці.

Продукти, багаті на цинк та омега-3, – це устриці (рекордсмен за вмістом цинку) та жирна риба (лосось, скумбрія, сардини).

Вітаміни для волосся: пити чи ні 

“Не бачу сенсу налягати на вітаміни, якщо з харчуванням все ОК, – зауважує Кузьма Хобзей. – Вдаватися до полівітамінних комплексів варто, якщо харчування геть незбалансоване або неповноцінне”. Він радить здати аналізи і перевірити рівень вітамінів групи В, фолієвої кислоти, мікроелементів (цинк, залізо), і лише після цього робити призначення.

Чи розчісувати волосся для його кращого росту

“Розчісування – це спосіб догляду, який може зміцнювати волосся”, – каже Анна Сталенна. І ось чому:

  • воно стимулює кровообіг шкіри голови, що корисно для волосяних фолікулів;
  • розподіляє природний жир (себум) по довжині волосся, захищаючи його від сухості
  • видаляє волосся, яке вже в фазі телогену (готове випасти), не створюючи додаткового навантаження.

Якщо не розчісуватися, волосся може заплутуватися, що в подальшому призведе до більшого пошкодження під час миття чи догляду.

Сушити феном чи природньо 

“Є наукові дані, що сушити волосся феном – корисніше, ніж природнім шляхом, – каже Кузьма Хобзей. – Адже тепле повітря пригладжує рогові лусочки волосся, і воно блищить, добре відбиває світло, стає менш пористим, менш схильним до заплутування. Тому фен – не зло, особливо на адекватних температурах”.

Анна Сталенна наголошує, що в будь-яких випадках потрібно використовувати термозахист, навіть при сушінні на холодному режимі. І нагадує, що не можна сушити волосся мокрим – спочатку краще прибрати зайву вологу за допомогою тюрбану. Нарешті, з мокрим волоссям не можна лягати спати. Це може спричинити ламкість і випадіння.

Якщо турбує випадіння, краще дати волоссю відпочити від зайвого натягу. “Якщо хочеться зібрати волосся, спробуйте легкі коси, напівзібрані зачіски, низькі розслаблені гульки, які не тиснуть на корені”, – радить Сталенна.

Зачіски не мають суттєво змінювати кут натягу волосся та створювати натяжіння – воно травмує корені волосся. Так, у тих, хто займається танцями, гімнастикою, балетом, синхронним плаванням тощо може траплятися тракційна алопеція – випадіння через постійний тиск на фолікули.

Що робити зі шкірою голови

“У своїй практиці трихологи працюють зі шкірою голови, а не з волоссям, – розповідає Анна. – Здорова шкіра голови є основою здорового волосся. Тому в своїй практиці я користуюсь пілінгами для шкіри голови та масками, які заспокоюють шкіру. Наприклад, Scalp Therapy Peeling Serum від Neofollics: містить комбінацію кислот та інгредієнтів, які зменшують лупу та лущення, балансують мікробну активність.

Шампуні при випадінні волосся – важлива частина догляду, але треба чесно сказати: самі по собі вони не зупинять випадіння, – каже Сталенна. – Вони очищують шкіру голови від надлишку себуму, який може блокувати фолікули. Створюють сприятливе середовище для росту волосся. Але вони не можуть проникнути глибоко в шкіру й безпосередньо стимулювати фолікули, тому не вирішать проблему випадіння. Їхня роль – очистити шкіру голови, підготувати, покращити кровообіг.

Головне правило: підбирати шампунь в залежності від проблеми шкіри голови, а не типу волосся.