Де є перший пам’ятник на честь скасування колгоспної панщини

Поділитись
 Якщо колись Україна випускатиме свою книгу рекордів на кшталт знаменитої  Книги рекордів Гіннеса, то до неї обов’язково потрапить карпатське село Новий Кропивник (неподалік міста Борислава).
 
Тут 24 листопада 1991-го сталася подія, мабуть,  не менша за значенням від відомих у Галичині повсюдно встановлених пам’ятників на честь скасування панщини (1848).
 
З  ініціативи осередку Руху та з благословення дрогобицького декана священика Мирона Бендика мешканці села спорудили й відкрили перший в Україні кам’яний хрест з приводу  ліквідації від усіх попередніх форм панщини – колгоспної.
 
На мармуровій плиті хреста вибито: 1949-1990. Встановлено з нагоди скасування колгоспу в с. Новий  Кропивник”.
 
Цим увічнено початок кінця найтрагічнішої сторінки в історії українського села – ліквідації колгоспної  системи, нав’язаної хліборобам компартією нечуваним терором і масовим знищенням невинних людей.
 
До речі, в Новому Кропивнику встановлено також і камінь на честь скасування кріпаччини у 1848 році.

Втім, у цьому селі є також інші цінні візитівки.

Далекого 1695-го у с. Новий Кропивник, що неподалік Борислава, місцеві мешканці звели церковицю, назвавши її храмом Св.Миколая.

Щоправда, за матеріалами дослідника історії та архітектури українських церков Василя Слободяна,  у тодішніх документах (1507) вже згадується парафіяльна церква. Та чинна сьогодні, мурована сакральна споруда веде свій час саме від 1695-го. Тобто наступного року їй виповниться 330.

Зазначений дослідник стверджує, що 1754-го парафія отримала привілей від Йосифа Нагуйовського.

Під час ремонту храму (1865 – ювілей!) до вівтаря добудували ризницю (південна частина церкви, призначена для зберігання церковного посуду, богослужбових книг та одягу, або – дияконник, сосудохранильниця, захристія, паламарня). Церква мурована, тридільна, завершена трьома дерев’яними верхами з двома заломами на низьких сліпих восьмериках, встановлених на зрізаних похилих дахах.

Розписи стін виконав маляр Василь Чайка (1865). Зберігся у сучасній церкві дерев’яний триярусний різьблений бароковий іконостас. Під намісними іконами Богоматері та Ісуса Христа поміщено пам’ятний напис про час зведення храму, його оновлення, зодчих та меценатів і  присвяту. Поруч розташована надворітня дзвіниця (1821). Нижній ярус зрубний, верхній – стовповий з відкритою галереєю.    

Чіткі статистичні дані про церковицю Св. Миколи (с. Новий Кропивник) маємо в сучасному Шематизмі Самбірсько-Дрогобицької єпархії Української Греко-Католицької Церкви на рік Божий 1998.

Тут, зокрема, значиться, що в селі замешкують 1284 особи; до УГКЦ належить 874 вірних; УПЦ – 350; протестантів – 60 осіб. Храм Св. Миколи, мурований, збудований 1695 р., відновлений – 1865 р.; 1946-го переведений у лоно РПЦ (за о. Северина Мацюрака); 1991-го повернений у власність УГКЦ. Завідатель о. Дмитро Заміщак, одружений, 1962 р. народження, 1994 р. свячення.

Каплиця, дерев’яна, УПЦ.

1939-го – земля 7 га; плебанія, дерев’яна (1922).

Школа неповно-середня, лікарня.

Підготував Степан Беца