Романтичне кохання Миколи і Наталки Литваківських

Поділитись
Так було у сім ‘ї  у Миколи і Наталки (Тимчук) Литваківських.
 
Наталка народилася у м. Кам’янець-Подільський 1900-го у сім’ї Ігнатія Тимчука і Теодосії з роду Драгомирецьких.
 
Її чоловік – Микола Литваківський на два роки старший військовий телеграфіст.
 
Письменниця Ганна  Черінь писала про Наталку: ”Здібна і вродлива дівчина добре вчилася у школі, так що у 18 років закінчила вчительські курси і навчала дітей української мови в перші роки Української державності. Якраз в той час проїздив її містом Микола. Він з першого погляду закохався в Наталію і запропонував їй руку і серце. Наталія погодилася, і молода пара повінчалася.
 
Наступного дня подружжя відступило з українським військом до Польщі. Тут українських вояків  інтернували. 1921-го у сім’ї народився єдиний син Анатолій.

У таборі інтернованих

Перебували вони у Каліші. Наталка вступила до жіночої організації і задумала створити театр. Її врода і сценічні здібності від народження з роду відкрили дорогу  на головні ролі в театрі. Вона вміло  декламувала, мала природну пам’ять та  літературний смак. Наталка шукала можливості знайти якісь заробітки. З часом сім’я перебралася на приватне помешкання. Тут був чудовий сад. Син бавився в садочку, а мама приглядалася до квітів та вчилася  їх малювати. І… навчилася. З-під її пензля виходили живі і свіжі квіти  бузок і маки.  Вони  сподобалися дівчатам та жінкам. Микола залюбки виносив їх на ринок і продавав.  Згодом Наталка захопилася вишиванням та гаптуванням, заснувала майстерню, в якій навчала дівчат та молодих жінок науки тонкого мережива на скатертинах. Завжди була свіжа копійка.

Війна спричинила зміни у житті подружжя

Син подався до  Австрії  студіювати медицину, а батьки згодом опинилися в  Аугсбурзі. Микола володів чудовим голосом і став дияконом у таборі, а з часом висвятився на священика. Відтоді Наталія – паніматка Литваківська.
 
Син змужнів, здобув фах лікаря, одружився з Галею Полтавченко, і обдарував батьків внуками. Литваківський Анатолій (15. 10. 1921, м. Каліш, нині Польща – 13. 07. 1980, м. Кравн-Пойнт, шт. Індіана, похов. у м-ку Бавнд Брук, шт. Нью-Джерсі, США) – лікар. Закінчив українську гімназію  гімназію у Перемишлі, польську гімназію у Каліші.
Від 1940 вивчав медицину у Відні і м. Ґрац (Австрія). 1943 заарештований ґестапо та ув’язнений у концтаборі Дахау (Німеччина). Звільнено наприкінці 2-ї світової війни.
Медичні студії завершив 1948 у Мюнхені, де працював лікарем у таборі.  1949 емігрував до США. Відбув шпитальну практику у Бронксі (штат Нью-Йорк) та склав
державні іспити в штаті Іллінойс. Працював лікарем у Мавнт-Оберні (шт. Айова), згодом у Кінкейді (штат Канзас). 1961–68 практикував у м. Ґері (шт. Індіана). 1968–70 пройшов спеціалізацію, створив та очолював відділ фіз. медицини і реабілітації
Від 1978 – на пенсії. Діяч УАПЦ. Очолював відділ Укр. лікар. товариства Пн. Америки в Чикаґо.

Переїзд у США

Священик Микола разом із громадою звели кілька церков у  Нью-Йорку, Джанставні, Пенсильванії, Саутфільді, Мичиган.  Священича сім’я мешкала у невеличкій старенькій квартирці. Паніматка вміло лагодила стосунки з чорними сусідами, чим здобула у них повагу. Працювала на парафіях головою сестринства, навчала дітей у школі, готувала театральні вистави. Сама елегантна і начитана, вона любила інтелектуальне товариство і дружні гостини. 
 
Дуже любила свого чоловіка Миколу, сина і невістку та внуків  Наталочку та Марка. На жаль,  втрата єдиного сина і чоловіка підкосили її сили. Через кілька літ вона знайшла вічний спокій (18 березня 1988-го, Crown Poiht, Iндіана,  США). Нагороджена Хрестом відродження (21 березня 1978-го).
                                                                                                                                              
Підготував Степан Беца