Перша допомога при опіках: у мерії провели тренінг

Як тільки стався опік, одразу ж потрібно охолодити місце опіку прохолодною (але не крижаною!) водою впродовж щонайменше 15 хвилин.
Саме це припинить подальше нагрівання ушкоджених тканин, а тому унеможливить поглиблення опіку. В жодному разі НЕ МОЖНА: наносити на місце опіку пантенол, олію, сметану, кефір, яєчний білок, картопляний крохмаль, картоплю, борошно, зубну пасту, мило, спирт та інші речовини.
«Найчастіше люди одразу наносять пантенол, але цього не можна робити. Пантенол має у складі мінеральні олії і легкий віск, які створюють захисний шар, який не дає шкірі охолодитися і навпаки – продовжує руйнувати тканини. Його можна використовувати вже пізніше, у фазі загоєння, а не одразу.
Натомість сметана, кефір, яєчний білок лише сприяють тому, що ці бактерії, які є у цих продуктах, будуть забруднювати рану. Спирт теж категорично не можна, бо він буде випаровуватися і буде здаватися, що охолоджує, але насправді він подразнить і навіть спричинить хімічний опік», – наголосила Леся Стрілка, опікова спеціалістка Центру термічної травми та пластичної хірургії Першого медоб’єднання Львова.
Охолодивши опік, можна прикласти стерильну серветку з неспиртовмісними антисептиками – це може бути хлоргексидин чи бетадин. Також потрібно знеболити – для цього підійде парацетамол, ібуфен.
Якщо опік невеликий і немає дискомфорту та ознак запалення, лікування можна продовжити вдома. Але якщо площа опіку велика, є дискомфорт чи значний біль, варто звернутися за допомогою до лікарів.
Важливо ! Охолодження є ефективним, якщо триває протягом перших трьох годин після ураження. Але вода має бути не крижана, оскільки це спричинить загальне переохолодження організму. Якщо є така необхідність, потрібно зняти обгорілий одяг, прикраси та інші речі, але в жодному разі не варто знімати ті речі, як вже прилипли до ураженої шкіри – це лише поглибить опік.
«В умовах війни, повітряної небезпеки та відключень електроенергії зріс ризик отримання опіків у домашніх умовах. Внаслідок ворожих ударів по цивільній інфраструктурі люди отримують мінно-вибухові травми, кожна з яких супроводжується опіком. А використання під час відключень альтернативних джерел енергії, до прикладу, газових балонів, теж створює додаткові ризики отримати побутовий опік. Тому кожен має знати, як діяти у випадку, коли стався опік», – додають у Першому медоб’єднанні Львова.
Тренінг відбувся у межах проєкту Burn Care Alliance Християнської медичної асоціації України, що створений за підтримки уряду Тайваню та є частиною стратегії з надання допомоги та поширення знань, необхідних для виживання у складних умовах.
«Такі тренінги – це частина нашої глобальної стратегії з підвищення обізнаності, навчання медиків та громадян, а також впровадження новітніх технологій для лікування опіків. Ми створюємо інноваційні можливості для українських медиків, які забезпечать комплексний підхід до лікування опікових травм, допомагаючи Україні стати лідером у цій галузі», – зазначив Рудольф Мигович, Президент Християнської медичної асоціації України.
Довідка
Опіки можуть бути 4-х ступенів, залежно від обсягу та глибини отриманих ушкоджень:
I ступінь – пошкоджується тільки верхній шар шкірних покривів. Є почервоніння, набряк, відчуття печії, можливе локальне підвищення температури тіла, помірний біль.
II ступінь – руйнуються глибші шари епідермісу. Є пухирі, наповнені рідиною.
III ступінь – шкірні покриви пошкоджуються глибоко. Є некроз тканин, тому рана може мати темний і навіть чорний колір; може бути сухий струп.
IV ступінь – шкіра обвуглюється, страждають м’язи і навіть кістки. Нестерпний біль, рана покривається темно-сірим струпом через некроз тканин.
Читайте також: у Львові вперше пересадили кістку, надруковану на принтері