Священик, який працював для добра душ і богословської науки

Поділитись
Українські вчені-релігієзнавці говорили, що професор доктор богослов’я належить до тих мислителів української діаспори, про яких стало можливим говорити лише в незалежній Україні.

Чому він та його праці підпали під радянське табу ?

Народився Іван Музичка в прикарпатському селі Пуків – селі, як він пригадував, національно свідомому, яке йшло з духом часу”. Це сталося 15 листопада1921-го – 22 лютого 2016-го, Рим). 
 
У селі працювали Народний дім, читальня, різні гуртки, діяв хор і оркестр. Духовним центром села була церква, богослужіння в якій, за його словами, “були для нас атракцією душ”.
 
Добрим словом згадував Іван Музичка “свідомого українця” Михайла Вереса – директора Пуківської шестикласної школи, яку він закінчив 1934-го. Потім, до 1941-го, він навчався у гімназії (Рогатин). Її, до речі, польська влада неодноразово закривала за її неблагонадійність, надто український дух.
 
Тут активно працювали гуртки “Пласту” і “Відродження”, жив дух націоналізму Дмитра Донцова. Відомо ж, що він був соціалістом і націоналістом, атеїстом і прихильником воюючої Церкви…
 
Водночас Іван Музичка закінчив заочно факультет теорії музики і гармонії Інституту народної творчості (Львів), а в перші роки війни учителював у рідному селі та в сусідньому Путятині, працював також у вчительській семінарії (Рогатин)
 
Іван Музичка:”…Мріяли…про свою вільну Україну, яку треба… здобути чи бути готовими її здобувати
З перших років формування української дивізії Галичина Іван Музичка йде до неї добровільно.
 
“Були це молоді люди, – згадував він, – які за тодішніх обставин не думали про якусь “нову Європу”, яку хотів створити Гітлер, чи новий лад у світі за теоріями нацизму, а мріяли таки про свою вільну Україну, яку треба у воєнній суматосі здобути  чи бути готовими її здобувати”.
 
Набутий санітарний вишкіл дав можливість працювати санітаром амбулаторії дивізійного госпіталю. Далі – англійський полон,  а з нього – можливість зреалізувати омріяну мету – стати священиком.
Більша частина дивізії, опинившись у британському полоні, була розміщена на східному узбережжі Італії, поблизу міста Ріміні.
 
У липні 1945 р. до військовополонених прибули з Рима кілька священиків і завдяки їх сприянню у восени 1945 р. два десятки полонених були перевезені англійцями на навчання в Папську колегію св. Йосафата. Це стало початком здійснення мрії Івана Музички ступити на дорогу священичого покликання.                                     

Як над собою працюєш, таким і станеш

У листопаді 1945-го Іван Музичка став студентом Папської колегії імені Св. Йосафата. Проте навчання було так організоване, що, пригадував він,  “як над собою працюєш, таким і станеш.
 
Гімназійна схоластика віддаляла від  життя і потреб Церкви Христової. Довелося шукати інші джерела одержання знань.
Водночас юнак вивчає філософію в університеті Урбаніяна, а богослов’я – в  університеті Пропаганда Фіде”. 
 
1951-го Іван Музичка захищає дисертацію “Вода у Східній Літургії”. Тоді ж єпископ Іван Бутко рукоположив його на єрея.
 
24–и роки Іван Музичка служить в парафії англійського міста Вулверхемптона, водночас редагує часопис “Наша Церква”. Тоді ж стає Дійсним членом НТШ.

Духовна служба в Римі

Від початку 70-х років минулого століття патріарх Йосиф Сліпий, що повернувся з сибірських лагерів, наполягав, щоб о. Музичка приїхав працювати до Рима. Врешті отець скорився наполяганням владики і приїхав до Вічного міста у 1975 р. Тут він стає викладачем новоствореного Українського католицького університету, займається видавничою діяльністю, готує до друку журнал “Богословія”, пише багато наукових і популярних праць, займається організацією богословських курсів. Водночас він – дописувач журналу Патріархат”.
 
В Українському Католицькому Університеті він читає катехитику, веде церковний спів. Упродовж1975-1985 рр. отець-проректор УКУ, і опісля до 1994-го – ректор Колегії Св. Софії в Римі.                                           

Талант богослова і душпастиря

В останні роки життя розкрився талан Івана Музички як богослова і душпастиря. 
 
Духовним гріхом називав український греко-католицький священик те, що немає в нас такої речі, як українське богослов’я чи філософія, не говорячи вже про інші ділянки науки, на яких священство повинне бути на першому місці”. Саме тому, за його словами,  “миряни у нас мали постійно відкриті дороги до секуляризації і для них християнська духовність, християнські науки були невідомими речами й вони шукали всіляких інших течій Заходу для своєї поживи”.

Туга за Україною

Для мене ні Лондон – Англія, ні тим більше Рим – Італія ніколи не були Батьківщинами. Належав я до емігрантів,  які були повними чужинцями скрізь, де б не бували. Ніде до мене чужина не причепилась ні на крихту і ніякого сліду не лишила…Я завжди мріяв, а чи повернуся колись в Україну. Але якийсь тихий-тихий голос мені неначе шепотів,  що повернуся”.

Духовна праця для добра душ і богословської науки

І ось Україна – незалежна. Вийшла із катакомб-підпілля її Греко-Католицька Церква.
 
З 1991-го священик Іван Музичка по декілька разів на рік приїздить до неї. Тут він працює викладачем Українського Катехитичного Центру Львівської єпархії УГКЦ, веде лекційні спецкурси в різних духовних навчальних  закладах і на катехитичних курсах Києва, Івано-Франківська, Тернополя, Дрогобича, Жовкви, Зборова.
 
Його лекції слухають студенти державних навчальних установ, зокрема Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова, Львівської Академії мистецтв, Львівської лісотехнічної академії, університету Києво-Могилянська Академія. Мета всього цього, як зауважив доктор богослов’я, професор Іван Музичка “праця для добра душ і нашої богословської науки”.
 
У 2006 р. о. Музичка стає ректором собору Святої Софії в Римі, опікуючись українськими заробітчанами не лише в Римі, але й здійснюючи богослужіння в м. Неаполі.

Останні роки свого життя о. Музичка, виснажений фізично, але не духовно багаторічною працею, провів у своєму помешканні в приміщенні будинку Товариства “Свята Софія” у Римі.

Помер у Римі 22 лютого 2016 року. Похований 25 лютого в крипті собору Святої Софії.

У 2021 році з нагоди століття народження Івана Музички у Римі молитовно вшанували пам’ять довголітнього ректора собору Святої Софії.

Підготував Степан Беца 
 
 
Контент Медіа
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.