Зрозуміло, що прийняти таке рішення ще не означає вмить переобладнати сотні парафій, які упродовж десятиліть молилися так як проповідували попи. Тим більше, що у більшості регіонах України населення з повагою ставиться до церковнослужителях на місцях і послушно вислуховують проповіді намісників у храмах.
Наскільки швидко вдасться церковним лідерам у храмах на місцях позбутися цього московського префіксу, чи будуть щирими їхні прагнення опинитися у ПЦУ, щоб далі керувати паствою. Наскільки прозорим і відвертим буде процес очищення від московського патріархату.
Над цими питанням розмірковує український письменник Дмитро “Калинчук” Вовнянко. Він
акцентував увагу у медійному просторі на церковних питаннях в Україні, посилаючись на публікацію у медіа.
На його думку, майже непоміченою в інформпросторі залишилася стаття на «Лівому березі» про те, що офіс президента Зеленського готує в Україні створення патріархії.
Там всерйоз обговорюють ідею об’єднання ПЦУ з УПЦ МП, оголошення всього цього єдиною українською помісною церквою, після чого Вселенський патріарх муситиме висвятити предстоятеля цієї церкви в патріархи і оголосити Україну патріархією.
Схоже, цю ідею Зеленський доніс до патріарха Варфоломія і навіть зумів зацікавити.
15 серпня митрополит Єпіфаній (ПЦУ) звернувся до митрополита Онуфрія (УПЦ МП) із закликом розпочати діалог двох церков з метою їхнього об’єднання (ще до прийняття закону про заборону МП – ред).
Далі до Києва з Фанару (резиденції Вселенського Патріарха) завітала делегація екзархів, які провели в Києві низку зустрічей. Обговорювали те саме, можливість об’єднання церков. З погляду влади ситуація виглядає так – Московський патріархат обшуками та арештами налякали достатньо, в середовищі УПЦ МП не бракує патріотично налаштованих священиків, які з різних причин долучитися до ПЦУ не можуть, але можуть тиснути на своє «керівництво». УПЦ МП законом відміряно 9 місяців. Нікуди, мовляв, вони не подінуться.
Загалом за фактом УПЦ МП наразі перебуває в повноцінному розколі з усіма. Зі Вселенським патріархом спілкування УПЦ МП розірвала разом з РПЦ у 2018 році.
А з РПЦ вони розірвали всі стосунки у травні 2022 р. – принаймні так заявили. Тобто УПЦ МП зараз – самопроголошена, на її адресу можна сміливо говорити все те, що сама УПЦ МП розповідала про УПЦ КП – неканонічна, неблагодатна.
Тобто в ОПУ всерйоз вважають, що коли вони накажуть, УПЦ МП побіжить об’єднуватися з ким накажуть.
А тоді… Ну, патріархія це ж крутіше, ніж митрополія, створена за Порошенка!
Саме таку мульку ЗЕкоманда буде згодовувати своєму електорату. Бо в реальності реалізувати проект «патріархія» неможливо як таке.
По-перше, ніякого об’єднання не буде. Можливе тільки приєднання УПЦ МП до ПЦУ. Помісна українська церква вже створена – це ПЦУ. Предстоятель церкви обраний – не переграєш. Томос удруге Україні ніхто не дасть – їх дають один раз і назавжди. Тому ні про яке об’єднання мови не буде.
По-друге, і «Лівий берег» це точно описав, ніякого зближення УПЦ МП зі Вселенським патріархом не допустить ані Москва, ані саме керівництво УПЦ МП. Що б там не заявляв Онуфрій з його синодом, в реальності УПЦ МП – частина РПЦ. В разі рухів у бік Фанара Онуфрій миттю позбудеться митрополичої кафедри. Власне, сам Онуфрій – вихованець російської Троїце-Сергієвої лаври (він цього не приховує) ще й громадянин Росії. Який Вселенський патріарх, про що ви ?
Очевидно, що Онуфрій з компанією щодо своїх планів про об’єднання з ПЦУ уже почав їздити по вухах. «Лівий берег» написав, ніби Онуфрій через предстоятеля Православної церкви Америки (щойно він приїздив до Києва – не плутайте з Православною церквою США) почав діалог з Вселенським патріархом. Цікаво лише, як можна почати діалог зі Вселенським патріархом через предстоятеля церкви, яку Вселенський патріарх категорично не визнає? Брешуть нахабно в очі.
Складно повірити, що в ОПУ не розуміють, що за існуючих умов приєднати УПЦ МП до ПЦУ нереально. Чому ж вони про це говорять? Чому дурять Вселенського патріарха? І звідки беруться статті про нібито створення в Україні патріархії?
А дуже просто. Бо реальна мета ОПУ – ніяка не патріархія. Реальна їхня мета – збереження УПЦ МП в її нинішньому стані. Чому ?
Та тому що УПЦ МП це чотири мільйони виборців, що перебувають під впливом своїх «батюшок». І владі треба аби «батюшки» цим 4 мільйонам вбили в голову тезу: «Кляті порошенківці вимагають нашу церкву знищити, але влада цього зробити не дає – влада на нашому боці».
Розповідаючи нам казки про створення патріархії влада хоче дотягнути час до виборів. І вони переконані, що вибори – виграють. Далі – вся казка наново. От і все.