Чи доведе церковний шлюб із московським патріархатом до патріархії і хто в намісниках

Поділитись
Місяць тому в Україні заборонили дільність релігійних організацій, що причетні до російської федерації. Народні депутати проголосували за заборону московського патріархату.
 
Зрозуміло, що прийняти таке рішення ще не означає вмить переобладнати сотні парафій, які упродовж десятиліть молилися так як проповідували попи. Тим більше, що у більшості регіонах України населення з повагою ставиться до церковнослужителях на місцях і послушно вислуховують проповіді намісників у храмах.
 

Наскільки швидко вдасться церковним лідерам у храмах на місцях позбутися цього московського префіксу, чи будуть щирими їхні прагнення опинитися у ПЦУ, щоб далі керувати паствою. Наскільки прозорим і відвертим буде процес очищення від московського патріархату.

 
Над цими питанням розмірковує український письменник Дмитро “Калинчук” Вовнянко. Він  акцентував увагу у медійному просторі на церковних питаннях в Україні, посилаючись на публікацію у медіа.
 
На його думку, майже непоміченою в інформпросторі залишилася стаття на «Лівому березі» про те, що офіс президента Зеленського готує в Україні створення патріархії.
 
Там всерйоз обговорюють ідею об’єднання ПЦУ з УПЦ МП, оголошення всього цього єдиною українською помісною церквою, після чого Вселенський патріарх муситиме висвятити предстоятеля цієї церкви в патріархи і оголосити Україну патріархією.
 
Схоже, цю ідею Зеленський доніс до патріарха Варфоломія і навіть зумів зацікавити.
 
15 серпня митрополит Єпіфаній (ПЦУ) звернувся до митрополита Онуфрія (УПЦ МП) із закликом розпочати діалог двох церков з метою їхнього об’єднання (ще до прийняття закону про заборону МП – ред).
 
Далі до Києва з Фанару (резиденції Вселенського Патріарха) завітала делегація екзархів, які провели в Києві низку зустрічей. Обговорювали те саме, можливість об’єднання церков. З погляду влади ситуація виглядає так – Московський патріархат обшуками та арештами налякали достатньо, в середовищі УПЦ МП не бракує патріотично налаштованих священиків, які з різних причин долучитися до ПЦУ не можуть, але можуть тиснути на своє «керівництво». УПЦ МП законом відміряно 9 місяців. Нікуди, мовляв, вони не подінуться.
 
Загалом за фактом УПЦ МП наразі перебуває в повноцінному розколі з усіма. Зі Вселенським патріархом спілкування УПЦ МП розірвала разом з РПЦ у 2018 році.
 
А з РПЦ вони розірвали всі стосунки у травні 2022 р. – принаймні так заявили. Тобто УПЦ МП зараз – самопроголошена, на її адресу можна сміливо говорити все те, що сама УПЦ МП розповідала про УПЦ КП – неканонічна, неблагодатна.
 
Тобто в ОПУ всерйоз вважають, що коли вони накажуть, УПЦ МП побіжить об’єднуватися з ким накажуть.
 
А тоді… Ну, патріархія це ж крутіше, ніж митрополія, створена за Порошенка!
 
Саме таку мульку ЗЕкоманда буде згодовувати своєму електорату. Бо в реальності реалізувати проект «патріархія» неможливо як таке.
 
По-перше, ніякого об’єднання не буде. Можливе тільки приєднання УПЦ МП до ПЦУ. Помісна українська церква вже створена – це ПЦУ. Предстоятель церкви обраний – не переграєш. Томос удруге Україні ніхто не дасть – їх дають один раз і назавжди. Тому ні про яке об’єднання мови не буде.
 
По-друге, і «Лівий берег» це точно описав, ніякого зближення УПЦ МП зі Вселенським патріархом не допустить ані Москва, ані саме керівництво УПЦ МП. Що б там не заявляв Онуфрій з його синодом, в реальності УПЦ МП – частина РПЦ. В разі рухів у бік Фанара Онуфрій миттю позбудеться митрополичої кафедри. Власне, сам Онуфрій – вихованець російської Троїце-Сергієвої лаври (він цього не приховує) ще й громадянин Росії. Який Вселенський патріарх, про що ви ?
 
Очевидно, що Онуфрій з компанією щодо своїх планів про об’єднання з ПЦУ уже почав їздити по вухах. «Лівий берег» написав, ніби Онуфрій через предстоятеля Православної церкви Америки (щойно він приїздив до Києва – не плутайте з Православною церквою США) почав діалог з Вселенським патріархом. Цікаво лише, як можна почати діалог зі Вселенським патріархом через предстоятеля церкви, яку Вселенський патріарх категорично не визнає? Брешуть нахабно в очі.
 
Складно повірити, що в ОПУ не розуміють, що за існуючих умов приєднати УПЦ МП до ПЦУ нереально. Чому ж вони про це говорять? Чому дурять Вселенського патріарха? І звідки беруться статті про нібито створення в Україні патріархії?
 
А дуже просто. Бо реальна мета ОПУ – ніяка не патріархія. Реальна їхня мета – збереження УПЦ МП в її нинішньому стані. Чому ?
 
Та тому що УПЦ МП це чотири мільйони виборців, що перебувають під впливом своїх «батюшок». І владі треба аби «батюшки» цим 4 мільйонам вбили в голову тезу: «Кляті порошенківці вимагають нашу церкву знищити, але влада цього зробити не дає – влада на нашому боці».
 
Розповідаючи нам казки про створення патріархії влада хоче дотягнути час до виборів. І вони переконані, що вибори – виграють. Далі – вся казка наново. От і все.
 
Редакція зберегла в оригіналі пост Дмитра Вовнянка і готова опублікувати альтернативні думки з цього приводу.
 
 
На ФОТО:  московський патріарх Кирило (Гундяєв), ліворуч, і глава УПЦ (Московського патріархату) митрополит Онуфрій (Березовський)