Чаша Спасителя: Легенда чи історія чаші Св. Грааля

Поділитись

Яка етимологія слова “чаша”, яке частіше використовують у церковній термінології.

Спочатку розглянемо церковно-словникове визначення чаші за дослідницею Наталією Пуряєвою (-Львів, 2001. –С. 147).

Чаша і чаша євхаристійна.

Євхаристійна посуда у вигляді чаші з підставкою, призначена для євхаристійного вина, що з неї причащаються духовенство та миряни; потир.

Чаша водосвятна.

Богослужбова посудина, у якій освячують воду, ванна.  

Чаша спільна.

  1. Чаша з вином, яку підносять ново вінчаним під час обряду вінчання для спільного споживання.
  2. Обряд у складі вінчання, під час якого новоповінчаним підносять цю чашу з вином.

Роздуми про Святий Грааль

Що за феномен Святий Грааль? Вибирайте одну з трьох версій, або не вибирайте жодної.

Перша: Грааль – це камінь, що дає власнику фантастичні знання та вміння.

Друга: втрачений юдеями ковчег Завіту або хоча б його дещиця,  чи самі скрижалі, на яких записані десять заповідей біблійних.

Третя – та сама чаша, з якої на Тайній вечері пив Ісус Христос. Сталося так, що нібито ту останню знайшли у Валенсії (Іспанія).

Місія Св. Лаврентія

Валенсія – одне із древніх міст світу.

Відлік його існування ведуть за два століття до народження Ісуса Христа. В ті далекі часи воно було багатонаціональне.  

Заснували Валенсію римляни, потім довгий час тут були маври, їх сліди в архітектурі і в деяких інженерних спорудах залишились і до сьогоднішнього дня, зокрема водогін.

Але особливого розвитку Валенсія досягла в XV-XVI ст. в епоху Відродження.

Тут принагідно зауважити, що Валенсія розташована на березі Середземного моря і її історія розпочиналась саме як міста – фортеці, на березі моря, до речі, і назва міста в перекладі з латини означає фортеця.

Тут замешкували римляни, греки, фінікійці, юдеї. Це  було велике торгове місто Римської імперії. Серед інших вартісних предметів з часом у реалізацію потрапили священні реліквії християнства.

Так потрапила сюди і чаша Грааля..

Кафедральний Собор у Валенсії – це католицька церква, яка розташована у самому центрі, можна сказати у серці Старого міста. Будівництво цього Собору почалось тоді коли було вигнано маврів із Валенсії, тобто десь в ХІІ віці. Це будівництво велось протягом майже 2 століть, лише в XV віці воно було завершене, але і після цього деякі окремі частини Собору ще добудовувались і в XVIII ст.

Саме тому, тут багато різних архітектурних стилів, хоча переважає готика.

Весь комплекс Собору вінчає, або завершує восьмикутна готична башта на кожній грані якої є вікно.

На північній частині дуже гарно виглядає башта святого Михайла – Мичелете, яка впритул підходить до Собору. Висота башти 68 м. На вершині, якщо туди піднятись відкривається чудовий краєвид Валенсії та морський берег.

Але головна цінність, яка є в цьому Соборі знаходиться в одній із капел – Святий Грааль. Вважається, що саме з цієї чаші напередодні своєї смерті причащався Спаситель.

По одній із легенд відомо, що ця чаша була доставлена в Валенсію апостолом Петром. В період коли християни піддавались гонінням, цю чашу переховували і тільки після того як маврів прогнали і відновили християнство в Іспанії, цю визначну реліквію передали до Кафедрального Собору в Валенсії.

 

Тодішні християни вважали, що це та сама, якою користувався Ісус Христос на останній трапезі з учнями.

Ще переповідають, що врятував чашу в середині третього століття архидиякон Лаврентій.  Він народився у м. Оске. За любов до християнських святинь та кріпость християнству його заточили у в’язницю і там замучили (288).

За іншою версією Св. Лаврентій зумів передати артефакт родичам. Вони ж відправили його пізніше у піренейську церкву Св. Йоана. Згодом вона знову повернулася у Валенсію.

Загадка чаші Св. Грааля в часи мусульманства

В Іспанії чаша пережила вельми складні часи. Нині вона перебуває у кафедральному соборі міста. Але його почали зводити лише 750 років тому. А де вона була до цього часу – загадка.

У VII-у столітті в Іспанію вдерлися араби – мусульмани. Відтак відбулася рехристиянізація.

Від арабів-мусульман залишилася прекрасна музика в камені – палаци, мечеті із арабською в’яззю, рослинним оргнаментом. Тоді й матеріалізувалося спорудження собору, в якому знайшлося місце для Св. Грааля.

 Католики – іспанці свято бережуть християнські реліквії

Зокрема, вони шанують цв’яхи, Животтворний Хрест,Терновий вінок, тканину, в яку було завинуте тіло Христове, якою Йому витерли обличчя…

 Витоки чаші Святого Грааля

Безпосередні стосунки до джерел чаші знаходимо у т. зв. середньовічних романах про легендарного англійського короля Артура, який своїми вояками уміло захищав християнство в королівстві.

Саме в текстах “артуріани” зустрічаємо вперше Св. Грааль. 

Чи так, чи ні – авторові трудно ствердити чи заперечити. Але саме в Англії поступово склалася думка, що Грааль – посудина – блюдо, чаша, що накрита срібною або золотою кришкою.

Грааль у творах письменників

Знаходимо чашу Грааля у  текстах француза куртуазних романів Кретьєна де Труа, німецького поета Вольфрама фон Ешенбаха…

Кретьєн де Труа пише, що у Грааля зберігалася просфора із зображенням християнських символів. Просфора і червоне вино – два атрибути Св. Причастя (Євхаристії) – символ тіла і крові Ісуса Христа.

Християни XII-XIII ст. чекали від причастя  не лише відчуття благодаті, але й ймовірних чудес – зокрема зцілення. Мабуть, тоді й виникла ідея Св. Грааля, як чаші із надприродними властивостями. Адже в неї збирав кров Ісуса Христа заможний чоловік із Ариматеї на ім’я Йосиф, який теж учився в Ісуса.

Чому мовчить Св. Престол

Валенсійський Грааль – мініатюрна річ. Це кубок висотою 7 см. округлість 9, 5 см.

Чаша конічна, простої форми,  без прикрас. Антиквари відносять її до 1-го ст.

Матеріал – халцедон – близькосхідна традиція. Вона стоїть на підставці із  двома ручками. Саме так нині виглядає потир для євхаристії.

Св. Престол вельми обережно ставиться до будь-яких новин з боку нових святих реліквій. Хоча Туринська плащаниця отримала його благословення.

У Господа Бога все можливе…

 

Підготував Степан Беца

Читайте також: Чому Ватикан вважав Марію Магдалину блудницею

Контент Медіа
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.