Чаша Спасителя: Легенда чи історія чаші Св. Грааля

Поділитись

Яка етимологія слова “чаша”, яке частіше використовують у церковній термінології.

Спочатку розглянемо церковно-словникове визначення чаші за дослідницею Наталією Пуряєвою (-Львів, 2001. –С. 147).

Чаша і чаша євхаристійна.

Євхаристійна посуда у вигляді чаші з підставкою, призначена для євхаристійного вина, що з неї причащаються духовенство та миряни; потир.

Чаша водосвятна.

Богослужбова посудина, у якій освячують воду, ванна.  

Чаша спільна.

  1. Чаша з вином, яку підносять ново вінчаним під час обряду вінчання для спільного споживання.
  2. Обряд у складі вінчання, під час якого новоповінчаним підносять цю чашу з вином.

Роздуми про Святий Грааль

Що за феномен Святий Грааль? Вибирайте одну з трьох версій, або не вибирайте жодної.

Перша: Грааль – це камінь, що дає власнику фантастичні знання та вміння.

Друга: втрачений юдеями ковчег Завіту або хоча б його дещиця,  чи самі скрижалі, на яких записані десять заповідей біблійних.

Третя – та сама чаша, з якої на Тайній вечері пив Ісус Христос. Сталося так, що нібито ту останню знайшли у Валенсії (Іспанія).

Місія Св. Лаврентія

Валенсія – одне із древніх міст світу.

Відлік його існування ведуть за два століття до народження Ісуса Христа. В ті далекі часи воно було багатонаціональне.  

Заснували Валенсію римляни, потім довгий час тут були маври, їх сліди в архітектурі і в деяких інженерних спорудах залишились і до сьогоднішнього дня, зокрема водогін.

Але особливого розвитку Валенсія досягла в XV-XVI ст. в епоху Відродження.

Тут принагідно зауважити, що Валенсія розташована на березі Середземного моря і її історія розпочиналась саме як міста – фортеці, на березі моря, до речі, і назва міста в перекладі з латини означає фортеця.

Тут замешкували римляни, греки, фінікійці, юдеї. Це  було велике торгове місто Римської імперії. Серед інших вартісних предметів з часом у реалізацію потрапили священні реліквії християнства.

Так потрапила сюди і чаша Грааля..

Кафедральний Собор у Валенсії – це католицька церква, яка розташована у самому центрі, можна сказати у серці Старого міста. Будівництво цього Собору почалось тоді коли було вигнано маврів із Валенсії, тобто десь в ХІІ віці. Це будівництво велось протягом майже 2 століть, лише в XV віці воно було завершене, але і після цього деякі окремі частини Собору ще добудовувались і в XVIII ст.

Саме тому, тут багато різних архітектурних стилів, хоча переважає готика.

Весь комплекс Собору вінчає, або завершує восьмикутна готична башта на кожній грані якої є вікно.

На північній частині дуже гарно виглядає башта святого Михайла – Мичелете, яка впритул підходить до Собору. Висота башти 68 м. На вершині, якщо туди піднятись відкривається чудовий краєвид Валенсії та морський берег.

Але головна цінність, яка є в цьому Соборі знаходиться в одній із капел – Святий Грааль. Вважається, що саме з цієї чаші напередодні своєї смерті причащався Спаситель.

По одній із легенд відомо, що ця чаша була доставлена в Валенсію апостолом Петром. В період коли християни піддавались гонінням, цю чашу переховували і тільки після того як маврів прогнали і відновили християнство в Іспанії, цю визначну реліквію передали до Кафедрального Собору в Валенсії.

 

Тодішні християни вважали, що це та сама, якою користувався Ісус Христос на останній трапезі з учнями.

Ще переповідають, що врятував чашу в середині третього століття архидиякон Лаврентій.  Він народився у м. Оске. За любов до християнських святинь та кріпость християнству його заточили у в’язницю і там замучили (288).

За іншою версією Св. Лаврентій зумів передати артефакт родичам. Вони ж відправили його пізніше у піренейську церкву Св. Йоана. Згодом вона знову повернулася у Валенсію.

Загадка чаші Св. Грааля в часи мусульманства

В Іспанії чаша пережила вельми складні часи. Нині вона перебуває у кафедральному соборі міста. Але його почали зводити лише 750 років тому. А де вона була до цього часу – загадка.

У VII-у столітті в Іспанію вдерлися араби – мусульмани. Відтак відбулася рехристиянізація.

Від арабів-мусульман залишилася прекрасна музика в камені – палаци, мечеті із арабською в’яззю, рослинним оргнаментом. Тоді й матеріалізувалося спорудження собору, в якому знайшлося місце для Св. Грааля.

 Католики – іспанці свято бережуть християнські реліквії

Зокрема, вони шанують цв’яхи, Животтворний Хрест,Терновий вінок, тканину, в яку було завинуте тіло Христове, якою Йому витерли обличчя…

 Витоки чаші Святого Грааля

Безпосередні стосунки до джерел чаші знаходимо у т. зв. середньовічних романах про легендарного англійського короля Артура, який своїми вояками уміло захищав християнство в королівстві.

Саме в текстах “артуріани” зустрічаємо вперше Св. Грааль. 

Чи так, чи ні – авторові трудно ствердити чи заперечити. Але саме в Англії поступово склалася думка, що Грааль – посудина – блюдо, чаша, що накрита срібною або золотою кришкою.

Грааль у творах письменників

Знаходимо чашу Грааля у  текстах француза куртуазних романів Кретьєна де Труа, німецького поета Вольфрама фон Ешенбаха…

Кретьєн де Труа пише, що у Грааля зберігалася просфора із зображенням християнських символів. Просфора і червоне вино – два атрибути Св. Причастя (Євхаристії) – символ тіла і крові Ісуса Христа.

Християни XII-XIII ст. чекали від причастя  не лише відчуття благодаті, але й ймовірних чудес – зокрема зцілення. Мабуть, тоді й виникла ідея Св. Грааля, як чаші із надприродними властивостями. Адже в неї збирав кров Ісуса Христа заможний чоловік із Ариматеї на ім’я Йосиф, який теж учився в Ісуса.

Чому мовчить Св. Престол

Валенсійський Грааль – мініатюрна річ. Це кубок висотою 7 см. округлість 9, 5 см.

Чаша конічна, простої форми,  без прикрас. Антиквари відносять її до 1-го ст.

Матеріал – халцедон – близькосхідна традиція. Вона стоїть на підставці із  двома ручками. Саме так нині виглядає потир для євхаристії.

Св. Престол вельми обережно ставиться до будь-яких новин з боку нових святих реліквій. Хоча Туринська плащаниця отримала його благословення.

У Господа Бога все можливе…

 

Підготував Степан Беца

Читайте також: Чому Ватикан вважав Марію Магдалину блудницею