Ірина Фаріон: “Орлиці не сповідаються перед гієнами”

Поділитись

Сьогодні, у неділю, 21 липня, та завтра у понеділок можна попрощатися і віддати останню шану свідомій українці і патріотці Ірині Фаріон.

Її добре знали українці і так само вивчали і стежили вороги, які лише фізично могли знищити захисницю української мови. 

Вона однозначно вплинула на мовну свідомість багатьох громадян України, внесла зміни у їхній мовний генофонд, відкоригувала у ньому ті помилки та баги, які понароблювала радянська влада і російська пропаганда. 

У будь-якому місці Ірина Фаріон відстоювала насамперед титульну націю і рідну українську мову в Україні. 

Вона не намагалася бути доброю, згадуючи вислів Ліни Костенко: “І тільки злість буває геніальна. О, Господи, ізбав мене від доброти”…

Нарешті фрази Ірини Фаріон ще за її життя стали крилатими !

«Мову не знають ті, які або політично упереджені, або розумово відсталі»

У грудні 2012 року політикиня розкритикувала намір українського уряду скасувати обов’язковість дублювання фільмів українською, а також те, що тодішній очільник Кабміну Микола Азаров не володів державною мовою.

Вона звернулася до ексглави уряду: «Мову не знають ті, які або політично упереджені, або розумово відсталі. У якій системі координат перебуваєте власне ви?».

«російська — не місцева мова, а принесена винятково через окупацію України»

Це Ірина Фаріон сказала під час виступу в Конституційному суді у грудні 2016 року.

Вона була ініціаторкою подання щодо визнання «закону Ківалова-Колесніченка» неконституційним.

Цей закон від 2012 року, який зрештою визнали незаконним, передбачав офіційну двомовність у регіонах, де чисельність національних меншин перевищує 10 відсотків. Тоді низка обласних та місцевих рад визначили «регіональною мовою» російську.

«Маша — форма не наша»

У 2010 році Фаріон відвідала дитсадок у Львові, де провела акцію «Утверджуймо державну мову!». Тоді вона розповідала дітям про національну ідентичність.

«Ніколи не називайте Марічку “Маша”, бо Маша — форма не наша. Нехай їде туди, де Маші живуть. У нас вона повинна бути Марічкою. … Якщо хтось раптом Петрика назвав “Петєю”, то він не український хлопчик і має звідси забратися», — казала політикиня.

Після цього тодішній народний депутат та «регіонал» Вадим Колісніченко, який став ініціатором згаданого неконституційного закону, звертався до прокуратури з проханням притягнути Фаріон до відповідальності, мовляв, за дискримінацію за мовною ознакою.

«Я тимчасова, але ідея, яку я сповідую, — вічна, тому що це ідея Нації як самодостатнього суб’єкта світової історії»

Це Ірина Фаріон сказала в інтервʼю у серпні 2022 року. Вона тоді ще зазначала: «Ми так мало перебуваємо на цій Землі! Якихось 70-80 років. Я не розумію, як можна це марнувати? Як можна не використати той час, щоб віддати все, що маєш?

Моє покликання — нести людям правду про нас самих, про українців, щоб вони стали сильні через видатні українські постаті».

Ось іще кілька цитат із того інтервʼю:

  • «Теперішня війна переконує в одному: шанують лише силу. Слабкі нікому не потрібні».
  • «Ми зараз платимо і заплатимо ще власне через те, що ми не сягали коренів нашого існування».
  • «Тому історія повторюється — через незасвоєння уроків і через невідплатні акції українців. У нас ніколи не карають злочинців».

«Я вважаю, що ця структура, яка називає себе московським патріархатом, нічого спільного не має з християнством»

Ще 2008 році Ірина Фаріон висловлювалася проти Української православної церкви московського патріархату.

В етері радіо «Ера» вона вказувала: «Це одна з найбільших загроз для вільного і самодостатнього розвитку України. І до того часу, поки ця інституція буде окуповувати Києво-Печерську лавру, до того часу українець буде поневолений».

«Сміялася їм в очі: орлиці не сповідаються перед гієнами»

У 2013 році на питання журналістки телеканалу «Інтер» про політичну біографію Фаріон, себто про членство у комуністичній партії, політикиня засміялася та відповіла: «Орлиці не сповідаються перед гієнами».

Згодом журналісти підписали відкритий лист до ВО «Свобода» Олега Тягнибока з проханням провести виховну роботу з Фаріон. Тягнибок заявив, що мовознавиця назвала гієнами «тих, хто, маскуючись під журналістів, організовує кампанії цькування опозиціонерів».

Пізніше Фаріон підтвердила інформацію щодо її членства у КПРС.

«У 1988 році винятково з мотивів наукового кар’єрного зростання я вступила в це лайно, а у 1989 році, відразу за рік, я із цього лайна вийшла», — сказала Фаріон в етері радіо «Львівська хвиля» і додала, що це сталося «через усвідомлення цієї помилки».

«Я не річ, я маю крила»

У 2013 році Фаріон розповідала про свій побут та про відвідування салонів краси.

«Звичайно, що жінка має бути красиво одягнена. Красиво одягнений і зі смаком має бути й чоловік, тим більше якщо вони на презентабельних посадах. Але коли із цього робити культ — тоді ти сам стаєш річчю. Але я не річ, я маю крила», — відповідала Ірина Фаріон.

Читайте також: на що потратила гроші Ірина Фаріон, які їй виплатили за незаконне звільнення