Туристи у Львові: хто вони, звідки і за чим приїжджають до міста Лева

Поділитись
Хто і чому приїжджає до Львова, на скільки днів та скільки витрачає коштів – вже вдруге Львівський туристичний офіс разом з Українським католицьким університетом провели соціологічне опитування серед гостей міста.
 
Про те, ким є турист, що приїжджає до Львова, розповіли у мерії.
 
Методом face-to-face інтерв’ю студенти кафедри соціології УКУ опитали 638 респондентів і таким чином отримали портрет відвідувача Львова.
ілюстративне фото Романа Балука для Львівської міської ради
ілюстративне фото Романа Балука для Львівської міської ради

Перше таке опитування за час великої війни у Львові провели у 2023 році. З другим дослідженням можна відстежити зміни в поведінці гостей, задоволеності послугами і пропозицією від міста.

«Це друге велике дослідження відвідувачів Львова з початку повномасштабного вторгнення, яке ми провели у співпраці з кафедрою соціології Українського католицького університету. Це дуже важлива робота, бо з початку повномасштабної війни ми втратили будь-які дані, які б нам показували ситуацію із гостями міста: що вони тут роблять, скільки часу проводять, скільки коштів залишають, які локації відвідують. Без таких даних дуже важко розбудовувати сферу гостинності. Відтак Львів є першим і єдиними містом України, яке має такі дані в часі великої війни.

Важливо, що ми провели це дослідження без залучення бюджетних коштів. Раді, що маємо таку добру співпрацю з УКУ, бо це корисно обом сторонам: студенти мають практику проведення великих соцопитувань, а ми отримуємо фахові результати, які формують під наглядом професора і практикуючого соціолога Віктора Сусака», – розповіла Христина Лебедь, керівниця управління туризму Львівської міської ради.

Ключові дані опитування

За рік збільшилась середня тривалість перебування гостей у Львові – із 2-3 днів у 2023 році до 3-7 днів у 2024. Іноземці зупиняються на 6-10 днів, замість 4-7. Майже незмінним залишився відсоток людей, які приїжджають у Львів повторно – 79% опитаних (77% у 2023). Якщо скласти портрет типового гостя Львова у 2024 році, то це жінка 16-25 років, яка приїхала у Львів для відпочинку з друзями чи сім’єю.

43,6% опитаних в’їзних відвідувачів метою подорожі до Львова зазначають відпочинок, 19,7% – роботу, 15,4% – відвідини друзів і родичів. Серед відповідей також – транзит (6,1%), волонтерство (4,7%), зміна проживання (внутрішньо переміщені особи) (4,4%), лікування (1,9%), навчання (1,6%), участь у змаганнях (1,3%). Іноземці у Львові для відпочинку (27,4%), роботи (25,3%), волонтерства (17,9%), відвідин друзів та родичів (15,8%), транзиту (6,3%), лікування (3,2%).

Гості здебільшого українці (85%) з Києва, Тернополя, Харкова, Хмельницького, а іноземці (15%) з Польщі, Німеччини, Великої Британії, Нідерландів, США.

Середньодобові витрати однієї людини у Львові (без витрат на проживання та транспорт до Львова – харчування, громадський транспорт, сувеніри тощо) – 1494 грн (34 євро). Іноземці ж в середньому витрачають 1986 грн (45 євро).

Гості поділились, що Львів у них асоціюється з історією та автентичністю (24%), домом, спокоєм, затишком (23%), кавою (20,6%), красивою архітектурою (16,4%), радістю та приємними емоціями (11,6%), європейською культурою та мистецтвом (10,5%).

Перевагами Львова, які вплинули на рішення гостей відвідати місто, найчастіше називають привабливу архітектуру та пам’ятки, наявність затишних та цікавих ресторанів і кав’ярень, розвинену туристичну інфраструктуру, відносну безпеку та події, що відбуваються у місті.

У Львові гості надають перевагу самостійним прогулянкам містом (82,3%), відвідуванню ресторанів та кав’ярень (78,7%), закладів культури (52,5%). Серед іноземних гостей на першому місці – відвідування ресторанів та кав’ярень (77,9%), потім – самостійні прогулянки містом (75,8%), відвідування закладів культури (60%), подій та ярмарків (25,3%).

Локації, які найбільше подобаються гостям: Оперний театр і проспект Свободи, площа Ринок і Ратуша, центр міста, Стрийський парк та Парк культури, Личаківський цвинтар, парк Високий замок, Палац Потоцьких, Собор Святого Юра, Меморіал Героїв Небесної Сотні.

Цьогоріч гості вище оцінюють зручність пересування по місту та туристичну інформацію. Менш задоволені – транспортним сполученням з іншими містами та ціни на товари і послуги.

Методологічні особливості дослідження

Опитування здійснено у період з 13 по 28 квітня 2024 року. Методом face-to-face інтерв’ю опитано 638 респондентів віком від 16 років.

Наповнення вибірки здійснювалось методом випадкового відбору типових представників з елементами позитивної дискримінації щодо внутрішньо переміщених осіб та іноземних гостей.

Основні локації проведення опитування: площа Ринок, Меморіал Героїв Небесної Сотні, ринок “Вернісаж”, провулок Крива Липа, площа біля Львівського національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької, модульне містечко для внутрішньо переміщених осіб, готелі, заклади культури та розваг у Львові.

Читайте також: мурал Залужному намалювали поруч із психдиспансером