До кого моляться українці

Поділитись

У християнстві (католицизмі) – основна молитва до Діви Марії починається з перших слів архангела Гавриїла.

Він прийшов зі звісткою: “Радій, благодатная!” [Луки. 1:28], повна благодаті Божої, благодатна.

Благодать, цебто ласка Божа з Його дарами) до Діви Марії у свято Благовіщення (одне із великих двунадесятих свят Церкви Христової).

Як і коли сталося так, що привіт архангела Гавриїла Діві Марії отримав нове тлумачення у музичній формі, став нині світовою музичною та українською літературною класикою ?

Що з цього приводу говорять історія світової музичної та історія української культури ?

Отже, все за порядком.

Дослідники світової музичної культури стверджують, що автор музики ”Пісня леді Елен” австрійський композитор Франц Петер Шуберт [1797-1828] на слова ”Пісня леді Елен” Шарля Франсуа Гуно (1818-1892 на основі прелюдії Йоганна Себастьяна Баха (1685-1750] стали співавторами cлів і музики ”Радуйся, Маріє” – “Радій, благодатна” (1859) – грецькою: Ave Maria.

Тарас Шевченко [1814-1861]: Марія: ”Все упованіє моє На тебе мій прекрасний раю, На милосердіє твоє Все упованіє моє На тебе возлагаю, Святая сило всіх святих, Пренепорочная, благая!”

Павло Тичина [1891-1967]: Все славлять, співають нове ім’я (Ave Maria, Квлино моя! Іде і сміється: життя! квіток! Сонце на скрипку, хмари у танок. На бедрах, як струнах лежить рука. Здрастей, дівчино, чия ж ти така? Cкажу – не скажу я: усіх, твоя… (Ave Maria, Калино моя!

Василь Лімниченко [Мельник, 1889-1949]: Ave Маria: “На сірих брижах ракок забілівся, Немов воскресла з ночі ясна мрія… Я з думкою про Тебе з ліжка звівся: Хвала Тобі, хвала! Ave Маrіa! Встаю, щоб знову розпочати похід Крізь хуртовини, вихри й буревії Зловісної безжальної епохи – під синій омофор! Ave Маrіa! Благослови, Пречиста, ранній воздвиг Моїх спромог, що забреніли в діях І заблестіли в дні, мов срібні гвозди, Мов ясні зорі в Твоєму омофорі!. Ave Маrіa!.

Павло Тичина: “Скорботна мати [1922]: Поглянула – скрізь тихо. Чийсь труп в житах чорніє… Спросоння колосочки: Ой, радуйся, Маріє! Проходила по полю – Зелене зеленіє… Назустріч учні Сина: Возрадуйся, Маріє!”

Молитва за Україну: “Боже великий, єдиний, нам Україну храни…” (1885). Духовний Гімн України (музика Микола Лисенко, слова Олександр Кониський. Оранжували – Віктор Гнатюк, Кирило Стеценко, Олександр Кошиць.

Молитва українських воїнів до Св. Георгія Побідоносця: “О всехвальний Св. великомучениче, чудотворче, Георгію, зглянься на нас швидкою твоєю молитвою і молися з нами до єдиного Бога, щоб не осудив нас, грішних, за беззаконня наші, а сотвори перемогу з нами за великою Своєю милістю”.

Чому молимось ?

Через молитву до Господа Бога, Святих Церкви Христової живиться наша віра, поглиблюється надія на перемогу. Спаси Господи.

Підготував Степан Беца

Читайте також: ким була Марія Магдалина