Християнські хрести: що означає поперечина ?

Поділитись

Патріарх Йосиф Сліпий наголошував, що Хрест – знамено Церкви Христової !

Пам’ятаємо ці слова патріарха, але водночас запитуємося: чому у християн хрести різні, чому вони не однакові, а лише схожі ?

Попробуємо дати відповідь. 

Йдеться про православних вірних. Передусім зазначимо, що у східно-християнській традиції маємо восьмиконечний хрест (два по чотири – символ двох світів – небесного і земного).

Отці Церкви (2-8 ст.), зокрема, церковні письменники – Св. Іриней Ліонський, Св. Юстин Філософ, Свт. Димитрій Ростовський (богослов, із Макарова (Київщина) Данило Савич Туптало, 1651-1709, укладач “Книги житій святих” (1689-1705), Тертуліан зазначали, що нижня коса поперечинка вказує на дощечку, що прибита на хресті під ногами розіп’ятого Ісуса Христа.

Осип Маковей (1867-1922) : І тут, у горах, хрест ! От край проклятий куди не глянеш – Бог на хрест розп’ятий ! А скрізь безодня віри, і всюди рабських шибинець без міри…

Споганюють святе лице Христової природи самі ж ідуть чортівськими шляхами звірюки від колиски аж до ями..

Стосовно нижньої (косої чи нахиленої) маємо розбіжності.

Виокремлюють три означення косої поперечини: історичне, сотеріологічне (сотер – sotepion – спасіння і logos – вчення) та жертовне.

Історичне: Християни Нового Завіту вшановують Сина Божого – Ісуса Христа як Первосвященика і заодно як Агнця (баранчика). Його символічно приносять вір’яни до храму Божого як жертву за гріхи людей світу. Отже, підніжжя Хреста, за новозавітною традицією, – жертовник.

Нижня поперечина – символ священної гіркоти нашого небесного Спасителя, Який добровільно віддав Себе в жертву за вчинені, свідомо чи несвідомо, людські гріхи. Християни, припадаючи поцілунком, до ніг Спасителя, підтверджують своє благоговіння та глибоке усвідомлення подвигу Сина Божого – Ісуса Христа за спасіння нас грішних.

Пам’ятаємо слова одного розбійника: “Але ми справедливо засуджені, і належну заплату за вчинки свої беремо. – Цей же жодного зла не вчинив”.

І сказав до Ісуса: “ Спогадай мене, Господи, коли прийдеш у Царство Своє !”

І промовив до нього Ісус: “Поправді кажу тобі: ти будеш зо Мною сьогодні в раю !” (Лука 39:41-43).

До слова, Ісус Христос (Ісус- Jesus, ім’я – Спаситель. Christos (Chist) – помазаник Божий, месія.

Ігор Калинець [9 липня 1939]: І ті два що були розп’яті побіч Христа нині маскують високу голгофу галуззям кодексів у прокурорській тозі ховають розбійницький ніж… З любові до нас прийняв на себе таку страшну кару щоб спасти нас від найбільшого гріха байдужості до в о г н ю.

Олекса Стефанович [1899-1970]: Хрест степи собі на перса Із дороги кладуть.

Підготував Степан Беца

Читайте також: що казав владика Любомир Гузар про Церкву, яку люди поділили