Як правильно хреститися
Хреститись слід правильно.
Інколи можна почути українську приказку: “До чужого монастиря зі своїм законом не пхайся”.
Християни східного і західного обрядів хрестяться по-різному.
Чому і відколи так почалося ? Отже, у Східній Церкві знак Святого Хреста накладають, приставляючи два крайні пальці (великий і вказівний) досередини долоні, а три тримають разом. Останні символізують три Божі іпостасі – Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий.
Перші два пальці – дві природи Ісуса Христа (Божа і людська). У Східній Церкві хресне знамення здійснюють справа наліво.
Римо-католики (католики) хрестяться п’ятірнею (долонею). Це символ п’ятьох ран Ісуса Христа – на руках, ногах і під ребрами.
Вони хрестяться зліва направо.
До четвертого століття християни не здійснювали на собі хресного знамення, натомість хрест клали на іншу людину. Відмінності виникли після Великого розколу (1054) Церкви Христової на Східну і Західну.
З того часу римо-католики (католики) почали хреститися ніби в дзеркальному відображенні стосовно хреста від священика.
Хрест, або криж — має сакральне значення в багатьох релігіях. Зокрема це знак тривимірного Всесвіту, життя.
Він зображує Трійцю, поєднуючи символ чоловічої енергії — вогонь (зображуваний у віруваннях всіх народів вертикальною площиною або стовпом) з символом вологої жіночої енергії (горизонтальною площиною). Таким чином, обидва батьківські символи з’єднуються в один знак хреста — символ тривимірного простору, любові. Це знак найпершої триєдності: мінус, плюс, єдність: мати, батько, дитина
Звісно, кожна людина хреститься за традицією своєї віри. Однак можна у храмі перехреститися і так, як в ньому заведено. І ще одне також важливе.
Чимало християн ігнорують дотримання при хрещенні відповідних правил. Хрест слід класти на чоло, до грудей і на плечі. Робити це треба із благоговінням і розважливо, спокійно.
Очевидно, що християнин пам’ятає, що йдучи до храму Божого, він йде до Бога.
Господь завжди радий кожному, хто має щире серце й душу.
Підготував Степан Беца