У музеї історії релігії можна побачити виставку “І відкрилися небеса…”

Поділитись

Таку назву отримала відреставрована “cкам’яніла музика” (академік Мирослав Попович) художника ілюзіоністського живопису у Моравії та південних землях Речі Посполитої – Франциска Гжегоша Екштайна [1689-1741].

Йдеться про мультимедійну виставку про консервацію та реставрацію ілюзіоністичних фресок Франциска Екштайна у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла у Львові, що відкрилася у Львівському музеї історії релігії

Серед багатьох праць Ексштайна є і костел Свв. апп. Петра і Павла у Львові (нині гарнізонний храм Української Греко-католицької Церкви).

Цей воістину величний храм Божий – перлина європейської сакральної архітектури, сплюндрований радянським тоталітарним режимом, як Фенікс відродився з попелу.

Сталося це людське диво із Божою допомогою та майстерністю молодої польсько-української команди реставраторів (34 особи) у складі Інституту “Полоніка” (директор Дорота Янішевська-Якубяк).

Звісно, кардинальні зміни в житті храму, як і українців та поляків, відбулися після встановлення в обох країнах демократичної влади та проголошення незалежності та суверенітету Польщі та України.

2011-го завдяки сприянню вроцлавського Оссолінеуму, розміщене у костелі книгосховище перенесли в інше приміщення, відтоді звільнився простір у головній та бічних навах, каплицях та хорах. Того ж року храм освятили в греко-католицькому обряді.

2012-го у Республіці Польщі вийшло грунтовне дослідження Анджея Бетлея про костел і монастир (12-й том “Матеріалів до історії сакрального мистецтва”).

У монографії маємо опис історії, архітектури та оздоблення храму, його стосунки з родинами Дзєдушицьких, Потоцьких, Яблоновських. Реставратори побачили, що у сучасному інтер’єрі храму переважають елементи пізнього бароко і рококо (XVIII ст.), інколи трапляються доповнення із XIX та XX ст. Особливо вразили митців великі фігури ангелів бічних вівтарів із позолоченої латунної бляхи.

 

Очевидно, реставратори були заскочені пізньобароковими настінними розписами Франциска і Себастіяна Екштайнів (1738-1742) біля склепіння пресбітерія і центральної нави церкви, на яких відтворені її покровителі – Свв. Петро і Павло, а також засновник ордену єзуїтів Св. Ігнатій Лойола.

Відновлення фресок на склепінні центральної нави, виконали художники під орудою д-ра Павела Болінського (2018-2021) Звісно, вивершує творчу працю реставраторів, їх мистецтво – дар Божий – вміння одухотворювати “скам’янілу музику”.


Завдяки творчій натхненній праці художників, реставраторів, наші сучасники зможуть, бодай, поглядом торкнутися неземного, вічного, зблизитися із Тим, Хто не створений, але поділився з ними таланом творити небуденне заради життя… Загоєні шрами на фресках, інші болі святинь добротно лікують польсько-українські лікарі “скам’янілої музики” .

 


Нарешті, відзначу добротно видрукований і гідно оформлений альбом, гарно ілюстрований відповідними барвами світлин, що, безумовно, впишеться у численні домашні бібліотечки.

 

Вони сумно нагадають українським родинам, що саме звідси пішли у вічність, туди, де праведні спочивають наші Герої.

Віримо, що для них відкриються небеса..

Оксана Боруцька, старший науковий співробітник Львівського музею історії релігії