Хто відповість за швидку загибель мобілізованих ?

Поділитись

В Україні під час повномасшабної війни з російськими окупантами було чимало випадків, коли щойно мобілізованих громадян після короткої максимум місячної підготовки кидали на передову, де вони без відповідного досвіду і вишколу гинули. Так було, наприклад, із мобілізованим із Тернопільщини, який загинув на передовій менше, ніж за місяць після мобілізації.

Окрім співчуття і констатації факту з боку вищого військового керівництва ніхто за такі випадки не відповів. Усі так звані “службові розслідування” залишилися в якомусь давно минулому часі, а винних за відправку непідготовленого бійця на передову так і не визначили у загальній масі командирів і командувачів.

Про це у розмові “Суспільному” розповів уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

За його словами, жодна людина не понесла покарання за загибель новомобілізованих на передовій.

Більше того, він зазначив, що в Україні були випадки, коли новомобілізовані опинялися на фронті вже за декілька днів після мобілізації і гинули.

«Дійсно, є ганебні випадки, коли хлопців мобілізували, через декілька днів вони були на передовій і загинули.

Чи бачили ви хоч одну людину, яка за це понесла покарання ?

Коли виходить головнокомандувач, він повинен найперше сказати: мінімум три місяці підготовка.

Друге: по всіх подібних випадках ми розібралися, от конкретні прізвища, дивіться, які вони понесли покарання. Інакше буде залишатись недовіра до мобілізаційних процесів і будуть і далі ці історії, яких насправді не дуже багато», – наголосив він.

Лубінець зазначив, що багато людей уникають спілкування з військовими, оскільки очікують, що їм дадуть повістку і наступного дня відправлять на передову.

«Коли б роз’яснювали, що буде довготривалий процес підготовки, можливо, за кордоном, що після цього буде психологічна підготовка. Бойові командири розказують, що людей, які до них приїхали після підготовчих моментів, не направляють на передову. Спочатку вони спілкуються з тими, хто вже воював. Потім змішують групи, щоб поруч з людиною не освіченою була освічена, щоб передавала досвід», – наголосив Лубінець.

Дмитро Лубінець нагадав, що в одному з інтерв’ю головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський зазначив, що новобранці мають проходити навчання.

За словами уповноваженого з прав людини, «Сирський повинен казати, не вони «мають», а вони «пройдуть» підготовку мінімум 2-3 місяці, а до цього 100% не потраплять на передову».

Начальник служби зв’язків із громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо розповідає, що перед тим, як мобілізований починає виконувати певні завдання, він спочатку проходить навчання, освоює професію і лише після цього потрапляє до свого підрозділу.

Нарешті, на носі розгляд вже доопрацьованого проєкту про мобілізацію, який наприкінці минулого року повернули на доопрацювання.

З цього приводу Дмитро Лубінець дав юридичний аналіз першій редакції законопроєкту. На його переконання, у цій редакції закону він порушує Конституцію.

Він розповів, що його запросили на закрите засідання профільного комітету, де він висловив побажання і рекомендації.

“Я категорично проти збільшення повноважень ТЦК та СП і можливої мобілізації людей з інвалідністю. Також треба врегулювати питання догляду за людиною з інвалідністю, питання людей, які отримують другу вищу освіту, і тих, котрі навчаються в аспірантурі. І ще деякі юридичні моменти, що стосуються електронних повісток, електронного кабінету військовозобов’язаного”.

Читайте також: у Міноборони пояснили, коли обмежено придатним проходити ВЛК