Вислови Ірини Фаріон на адресу російськомовних військових СБУ вивчає п’ятий місяць

Поділитись

Журналісти видання “Главком” звернулися до СБУ із запитом про розслідування у справі, де відому мовознавицю і екснардепку Ірину Фаріон звинувачують в образі честі та гідності військовослужбовців.

Йдеться про кримінальне провадження, яке було відкрито у середині листопада 2023 року, за чотирма за такими статтями Кримінального кодексу України: ст. 161 (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками); ст. 435-1 (образа честі і гідності військовослужбовця, погрози військовослужбовцю); ст. 163 (порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфічної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв’язку або через комп’ютер); ст.182 (порушення недоторканості приватного життя).

Скандал між Іриною Фаріон та окремими військовими почався після виходу програми «Рандеву з Яніною Соколовою» 6 листопада 2023 року. У ній Ірина Фаріон зазначила, що не існує такого терміна як російськомовне населення.   Окрім того, у війську недопустимо використовувати мову окупанта.

«Є українці і є кацапи. І є болото. А це болото називається яничарами. Це яничари – відступники, зрадники», – зазначила Фаріон.

На запитання журналістки про те, що мовознавиця думає про російськомовних бійців полку «Азов», які героїчно тримали оборону Маріуполя, колишня депутатка зауважила, що категорично цього не приймає.

«Що вам, хлопці, заважає, коли ви такі моцні і дуже розумні, виконувати 29 статтю закону про Збройні сили України ?» – обурилась Фаріон.

Фаріон уточнила, що йдеться про дисципліну в армії. «Я не можу назвати їх українцями. Якщо вони не говорять українською мовою, то нехай себе назвуть «рускімі».

Чому вони такі очманілі ? Чому зійшлося саме на українській мові ? Якщо вони такі великі патріоти, покажіть свій патріотизм, вивчіть мову Тараса Григоровича Шевченка, який усе своє життя практично прожив за межами України, але створив з цієї української мови памʼятник нашому життю», – заявила мовознавиця.

Ірина Фаріон закликала військових припинити вигадувати причини, чому вони не розмовляють українською.

На запит редакції “Главкому” речник СБУ Артем Дегтяренко відповів, що Служба безпеки України очікує на результати низки експертиз щодо висловлювань і публікацій народної депутатки VII скликання Ірини Фаріон.

«Служба безпеки України вживає необхідні заходи для забезпечення повного та неупередженого досудового розслідування у зазначеному вами кримінальному провадженні», – зазначив Дехтяренко.

П’ять місяців скандалу між Фаріон та військовими. СБУ відреагувала фото 1

 

Також СБУ ініціювала психолого-лінгвістичну експертизу висловлювань Ірини Фаріон.

Журналісти видання підкреслили, що СБУ залишила без конкретизації їхнє питання, яке стосувалося статусу Ірини Фаріон у цьому кримінальному провадженні. Також редакція цікавилася, чи їй оголошувалася підозра. На що Артем Дехтяренко зауважив, що це – таємниця слідства, яка оприлюднюється з дозволу прокурора або слідчого. Останні такого дозволу не надали, сказано у відповіді СБУ.

Читайте також: Ірина Фаріон зібрала аншлаг у Києві, згадавши львівських ректорів і УКУ