Які жінки подобалися Тарасу Шевченку

Поділитись

Сьогодні, 9-го березня, – день народження національного Пророка (вислів письменника Пантелеймона Куліша).

Відомий письменник Олександр Афанасьєв Чужбинський не списав нам хоч би основними рисами жодного портрета з того жіноцтва, щодо якого він спостерігав у Шевченка поривання серця.

Тільки й повідав, що Тарас Шевченко любив женщин живої вдачі, щоб женщина була палка, загарлива, щоб під нею земля горіла на три сажні.

Карі, іноді чорні, очі та чорні брови так подобалися Тарасові, що він вважав їх за нероз’єднану приналежність краси жіночої: де краса, там карі очі, чорні брови, біле лице, там стан гнучкий.

Усі відомі нам, яко Шевченкові люблениці, дівчата були вродливі, гарні з себе.

Останнє захоплення Тараса Шевченка Ликера Полусмакова (1840-1917). Тарас Шевченко створив її портрет улітку 1860-го.

Ликера згодом вийшла заміж за перукаря й жила в Царському селі. Після смерті чоловіка 1904-го переїхала до Канева. 1911-го приїздила до Москви на 50-ті роковини з дня смерті Тараса Шевченка. Тоді ж з її розповідей записано спогади про нього.

Той же Чужбинський зазначає: “Что касается до любви в тесном смисле етого слова,  то за все время моего знакомства с Шевченко я не заметил ни одной привязанности, которую можно било би назвать серьезною. Он любил женское общество и увлекался, но никогда – надолго”.

Натомість Олександр Кониський, один із перших біографів “Кобзаря” певен, що той завжди мріяв про одруження. Потреба життя родинного у Шевченка глибока, зростала вона і міцніла разом з його літами. 

Ще коли він був на порозі віку парубочого,  коли йому “тринадцятий минало”,  він сподівався одружитися із Оксаною (Коваленко),  з якою “укупочці собі росли” і “маленькими собі любились”.

Переповів на підставі “Країна” – 2014 – № 9. – С .57.

Cтепан Беца

Читайте також: які події у Львові та області будуть до дня народження Шевченка