Цінну мозаїку у Львові виявили під “утепленним” фасадом

Поділитись
Історія про зникнення цінної мозаїки зі стіни, що на стадіоні СКА у Львові, має продовження.
Раніше наше видання писало про те, що мозаїка, що має мистецьку цінність, зникла з фасаду.
Згодом вияснилося, що університет безпеки життєдіяльності, що на вулиці Клепарівській, утеплював фасад і вирішив закрити мозаїку пінопластом або ж мінватою.
Відтак заступник Садового Андрій Москаленко запевнив, що мозаїку, на яку кріпили мінвату дюбелями, повернуть. Хоча у коментарях у соцмережах дописувачі стверджували, що частину мозаїки таки збили.
Зараз відомо, що на стіні відкрили невеликий клаптик утеплювача, щоб пересвідчитися у тому, що мозаїка є.
Як повідомили у львівській мерії, тут напрацьовують варіанти відкриття та експонування 40-річної мозаїки, що на фасаді адміністративної будівлі Львівського державного університету безпеки життєдіяльності на вул. Клепарівській.
У міськраді наголошують: мозаїка є в переліку цінних, підлягає захисту та має бути відкрита.
фото Романа Балука для Львівської міської ради
фото Романа Балука для Львівської міської ради

Як розповіла керуюча справами виконкому, в. о. керівника управління охорони історичного середовища ЛМР Наталія Алєксєєва, про цей випадок стало відомо в процесі ознакування мозаїк у Львові.

«Ми виявили за цією адресою утеплений будинок, а мозаїки не знайшли. Але, як вже сьогодні можна побачити зі спеціального прорізу на фасаді, мозаїка збережена і є під утепленням будівлі. Зараз ми комунікуємо з Університетом, щоб напрацювати алгоритм дій: яким чином відкрити панно, і як воно має експонуватися. Бо станом на 2019 рік, коли створювали перелік цінних мозаїк, це панно вже мало деякі втрачені елементи. Про це зазначено в обліковій картці до мозаїки, яку надала науковиця Наталія Піддубна. Тому треба знайти варіант, як її відкрити», – зазначила Наталія Алєксєєва.

фото Романа Балука для Львівської міської ради

За словами помічника ректора Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Мирослава Коваля, під час надбудови та утеплення фасаду Університет самостійно прийняв рішення законсервувати мозаїку. Про такі наміри мерію чи профільне управління не попереджали. Та додає, що тепер шукатимуть інституції, які б допомогли відкрити та відновити мозаїку. «Будемо мати кошти, можливо знайдемо інституції, які нам допоможуть, може, залучимо Академію мистецтв, і знімемо утеплення та відновимо мозаїку», – сказав Мирослав Коваль.

У міськраді наголошують, що, здебільшого, мозаїчні твори розміщені не в будівлях-пам’ятках, але, при цьому мозаїчні елементи є об’єктами культурної спадщини. Відтак для посилення інформування про їх цінність та необхідність збереження,  віднедавна мозаїки розпочали маркувати міжнародним пам’яткоохоронним знаком «Блакитний щит».

Крім того, власників та балансоутримувачів будівель з мозаїками додатково інформують, що вони зобов’язані долучатися до збереження цих творів.

фото Романа Балука для Львівської міської ради

«Мозаїки, як і інші об’єкти культурної спадщини, мають своїх власників. Зараз власне найбільшою дилемою є те, що ще не всі відчувають себе повноцінними власниками. Тому ще більше спілкуємося з ними, аби вони усвідомили цінність цих мозаїк та свою відповідальність за їх збереження», – наголосила Наталія Алєксєєва.

Нагадаємо, у 2019 році місто затвердило перелік цінних мозаїк на території Львова і закликало власників будівель, де вони розміщені, докластися до збереження цих творів. Загалом йдеться про мозаїчні твори за 81 адресою.