21 листопада Введення в храм Пресвятої Богородиці

Поділитись

Сьогодні, 21 листопада, вперше більшість українців святкують Введення 21 листопада (раніше 4 грудня).

Батьки Пресвятої Богородиці, св. Йоаким і Анна, будучи бездітними, дали обіцянку, що якщо в них народиться дитя, то вони віддадуть його на службу Богові у Єрусалимський храм.

Господь Бог вислухав їхні молитви і дав їм доньку. Коли Марії виповнилося три роки, батьки привели її до храму та віддали в руки первосвященика Захарії, батька св. Івана Предтечі. Там Пресвята Богородиця перебувала тривалий час аж до заручин зі св. Йосифом

У календарному циклі українського народу це свято завершує осінній сезон і починає зимовий. Головною метою святкувань цього дня було накликати багатство та добробут на майбутній рік.

Подія введення Пречистої Діви у храм сталася, коли Вона перебувала ще у зовсім юному віці. Діву Марію привели до Єрусалимського храму Її батьки, щоб передати на виховання первосвященнику. Так, увійшовши до храму, майбутня Богоматір мала зростати у чистоті й святості, аби через роки послужити великій тайні Боговтілення.
Згадаймо: у другій книзі Царств описаний випадок, коли Оза без належного благоговіння доторкнувся до святині – Ковчегу Божого Завіту. За це він був покараний смертю. Діва Марія ж не просто доторкнулася до освяченого Богом предмета, але Сама стала Ковчегом нерукотворним, прийнявши в Себе Божого Сина і давши Йому народження.
Свято введення у храм Пресвятої Богородиці має велике значення для християн, адже ця подія стала сходинкою до сповнення нашого спасіння, як про це і співається у текстах святкового богослужіння.
Послуживши тайні Боговтілення, для всіх вірних Пречиста Діва стала «Зорею, що Сонце попереджає». І Вона досі, як Провідна Зірка, вказує нам шлях до спасіння та супроводжує й підтримує нас на ньому.

Народні спостереження і застереження

Як на Різдво і Великдень, хто перший вранці на Введення прийде до хати, той буде першим «полазником» — тим, хто приносить добро чи якесь лихо на новий господарський рік.

Тому сусіди намагаються не заходити на Введення вранці до чужої хати, щоб потім не було нарікання, що то вони принесли нещастя. Коли першим до хати увійде молодий гарний чоловік, а ще й із грішми, то добра ознака: весь рік у хаті всі будуть здорові та водитимуться гроші.

Якщо ж увійде старий і немічний, а ще й бідний, то і хворі в хаті будуть, і злидні заведуться. Найгірше ж, переказують люди, як зайде першою до хати стара жінка, — «то вже добра не жди». Недобре також, якщо хтось із сторонніх приходить цього дня щось позичати.