Війна на виснаження: добровольці закінчуються, мобілізаційний вік не помолодшав

Наприкінці травня Верховна Рада України знизила вікову планку для чоловіків з 27 до 25 років, що підлягають мобілізації. Однак до цього часу цей закон не підписав президент Володимир Зеленський. Відповідно мобілізувати до війська можуть лише тих. кому виповнилося 28 років. Окрім того в Україні практично закінчилися добровольці, а їх було на початку війни у лютому 2022 року понад 400 тисяч. Все це вказує на те, що у цій війні з російським агресором, яка є війною на виснаження, Україні важко змагатися з російськими окупантами в одному із найважливіших ресурсів – мобілізаційному. На думку нардепа та члена парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки Сергія Рахманіна, зниження мобілізаційного віку досить чутлива тема і ймовірно саме тому Володимир Зеленський наразі не підписав цього закону. Про це він розповів в інтерв’ю “Українській правді”. За його словами, щоб одна людина воювала, потрібно, щоб десятеро осіб працювали в тилу. А у нас зараз, на жаль, достатньо серйозна нестача кваліфікованих кадрів. Це до того, що демографічна ситуація у країні і так була не найкраща, а нині демографічний ресурс виснажений і поготів.

Чому військові хочуть мобілізовувати молодих ?

Чому ідеться, щоб мобілізовувати більш молодих? Тому що їх вимагають певні характеристики бою. Наприклад, штурмові дії, коли особовий склад викидається за 8-10 кілометрів від лінії бойового зіткнення і далі іде, тягнучи на собі десятки кілограмів: зброю, боєкомплекти, харчування, бронежилети. Вони долають пішки цю відстань і практично без паузи починають штурмові дії. Якщо людині, умовно кажучи, 55 чи 57, це для нього достатньо важке випробування. Друге питання – війна зараз стає більш сучасною: активно використовуються БПЛА, комп’ютерні програми. Це потребує більших навичок і, відповідно, людей, які мають ці навички або можуть легше ним навчитися. Людину, яка щойно опанувала телефон, дуже важко швидко навчити якимось практичним речам роботи з певними комп’ютерними програмами.

Ще одна дуже важлива обставина, про яку не слід забувати: військові (насамперед ТЦК) не мають чіткого уявлення про стан мобілізаційного ресурсу.

У нас є система “Оберіг” – електронний реєстр військовозобов’язаних і призовників. Насправді – це база даних, яка бралася з паперової документації і вручну вбивалася в реєстри, але чіткої картинки вона не дає. У нас були випадки, коли людина, яка значилась десь у Дрогобичі, за цей час встигла попрацювати в Чернівцях, Києві, виїхала в Польщу, повернулася, воює і вже навіть могла загинути, а їй приходять повістки за місцем проживання з вимогою з’явитися в ТЦК. Тобто чітко порахувати людей, які мають стояти на обліку і теоретично підлягають потенційно мобілізації, ТЦК не можуть.