У другому місті після Львова

Так називають місто Дрогобич. Власне, у даному разі йдеться не про нього, а про першого українського вченого у Європі Юрія Доната-Котермака (Дрогобича) (1450 -1494).

А ще конкретніше – про його першу друковану  книжку “Прогностична оцінка року Божого 1483” – Iudicium prenosticon Anni MCCCCLXXX III currentis Maqistri Georqii Drohobisz de Russia almi studii Bononiensis artium et medecine doctoris” (- Рим, 1483). Книга відкривається присвятою елегійними рядками чинному понтифіку Cикстові IV. Формат книги – 18,5 х 13 см., обсяг 10 аркушів 19 сторінок (за іншими даними – 22 сторінки).

Отже, 540 років тому світ дізнався про географічні координати міст Дрогобича, Львова, Києва, Вільно, Феодосії (Кафи). І звісно, про Україну, вчений якої закликав європейців та українців, як їх складової,  до навчання і пошанування знань. Так,  це – перша, принаймні відома, друкована праця, автора, родом із України.

У ті далекі від нас часи мислителі та дослідники – Джордано Бруно, Френсіс Бекон, Джіролано Кардано, Йоанн Кеплер, П’єтро Помпонацці ставилися до астрології як до справжньої науки.

Справа в тому, що кожного року тодішні вчені мали на практиці або письмово підтверджувати свою кваліфікацію. Задля цього кожний них складав власний Прогностик і щомісячний календар-альманах руху планет, визначаючи їх вплив на можливі події на землі. Крім традиційних астрологічних побудов, у трактаті є відомості різних природничих наук. Зокрема, визначено з точністю до години і хвилини час майбутніх місячних затемнень та фаз місяця впродовж  року.
Вчений підкреслив, що Львів і Дрогобич належать до Русі, під якою розумів “Руське королівство” – володіння галицько-волинського короля Данила.

Юрій Дрогобич, син Михайла Доната,  походив із міщанського роду, народився у Дрогобичі. Навчався у  найдревнішому в Європі університеті – Болонському (Італія). Тут дістав ступінь доктора філософії та медицини. Упродовж 1478-1482 рр. викладав у ньому математику та астрономію. 1481-1482 рр. – обраний ректором медичного факультету та вільних мистецтв. Повернувшись до Кракова,  читав лекції  з медицини, астрономії та астрології. Серед інших праць вченого – “Трактат про сонячне затемнення 20 липня1478”, “Трактат  з шести розділів про затемнення” (1490). Працями українського вченого цікавилися науковці Італії, Франції, Німеччини та Угорщини. Зауважимо, такі відкриття сталися за століття до Острозької академії.

У Кракові вченого вітали місцеві  красуні у вишиванках квітами та гілками верби під звуки Троїстих музик. Дорогому гостеві винесли хлібину на рушнику і ключі від міста. Cтуденти були захоплені його лекціями, вмінням викладати складні речі доступно і аргументовано. У Кракові вчений приятелював з православним  Андрієм Свірським, доктором філософіі. З практичного боку Юрій Дрогобич удостоївся посади леб-медика Великого Князя Литовського і короля Польщі Казимира IV Ягелончика та його наступника короля Яна Ольбрахта.

До ХХ ст. його справжнє ім’я та національність були невідомі, натомість його знали як Джорджо да Леополі (лат. Georgius Drohobicz de Russia), себто Юрій зі Львова. Тепер ми знаємо, що при народженні його ім’я було Юрій Донат-Котермак і він народився у 1450 у Дрогобичі в сім’ї солевара. Освіту почав при церкві св.Юра, потім навчався в Яґеллонському університет і у Кракові, де здобув наукові ступені бакалавра (1470) і магістра (1473). Згодом вивчав медицину та вільні мистецтва в Болонському університеті, де став доктором філософії (бл. 1478) і медицини (бл. 1482). Тоді ж він почав викладацьку діяльність, читав лекції з астрономії у Болоньї з 1478 р. Причому отримував за них подвійну платню — 200 лір, що засвідчувало його неабиякі здібності.

Праці українського вченого знали у багатьох країнах Європи. Саме завдяки йому світ дізнався про українські міста, залежність погоди від географічної широти, можливість передбачати погодні катаклізми. Вважають, що лекції Юрія Дрогобича у Краківському університеті могли слухати німецький поет-гуманіст, “заслужений віршар країни” Конрад Цельтіс (1459-1508), автор фривольної (еротичної) поезії, присвяченої чотирьом дамам серця, та  польський мислитель і астроном Миколай Коперник (1473-1543).

Нині маємо лише два примірники цієї праці – бібліотеки Ягелонського університету (Краків) та Тюбінгенського (Німеччина). Щоправда, за словами доктора історії, академіка  Ярослава Ісаєвича, згадані два примірники книги Юрія Дрогобича зберігаються в бібліотеці Чорторийського (Краків) та Штутгартської крайової бібліотеки.

Але, на жаль, не у нас, в Україні.

       Підготував Степан Беца.