День створення УПА: святкувати на Покрови чи 14 жовтня
До першого вересня цього року, відколи Українська Церква (ПЦУ і УГКЦ) перейшли на новий календар, свято створення УПА припадало на Покрову, 14-го жовтня.
Саме тоді святкували день українського козацтва і Покрову. На 14-е жовтня припадали також День захисників і захисниць України (запроваджено у 2014 році), День українського козацтва та День УПА.
Через реформу церковного календаря в Україні, яку провели ПЦУ й УГКЦ, з 2023 року святкування Дня захисників перенесено на 1 жовтня. Було відкориговано дати ще кількох державних свят.
З цього приводу в українському суспільстві думки розділилися. Одні вважають, що свято створення УПА має йти разом із Покровою. А інші переконані, що свято повстання УПА не можна прив’язувати до змін у церковному календарі. Адже дню створення УПА передували певні події.
Історик Володимир В’ятрович (колишній голова Інституту національної пам’яті) поширив фотокопію тексту постанови Української головної визвольної ради від 30 травня 1947 року, в якій ідеться про те, що «для зафіксування історичного моменту» – постання на Поліссі 1942 року перших збройних відділів УПА – «визначається день 14 жовтня 1942 року днем повстання УПА».
«Для вшанування цього моменту день 14 жовтня, що збігається з історичним козацьким святом Покрови, вводиться як святковий день УПА», – сказано в постанові.
Прихильники перенесення свята створення УПА на 1 жовтня відзначають, що це свято символічно саме приурочене до Покрови. Опоненти вважають, що не можна історичну дату створення інституції переносити із змінами у церковному календарі.
Є й такі, що наголошують на тому, що День захисників і захисниць офіційно ніхто не переносив, а є чинним указ від 2014 року. Тому його потрібно відзначати як і день створення УПА саме 14-го жовтня.

