Дружина “батька кави” рятувала його від поранення, а від сухоти не змогла…

Поділитись
Мова йде про особу, яку називають “батьком кави”. Сьогодні чи не всі туристи знайомляться із пам’ятником Юрію Францу Кульчицькому (1640-1694).
Це руський (український) шляхтич, перекладач, розвідник, герой Віденської битви (1683), родом із с. Кульчиці (Самбірщина), із родини Кульчицьких-Шестовичів. Подейкують також, що він автор листа Мегмеду IV.
Нашому землякові під час тривалої облоги Відня вдалося пробратися у табір противника і допомогти мешканцям міста врятуватися. За цей геройський вчинок він удостоївся 300 мішків трофейної турецької кави. З часом трудолюбивий, кмітливий  та креативний Юрій-Франц винайшов смачний запашний напиток – кавусю. Він же став  власником першої у Відні кавярні.
 Маємо також відомості, що Юрій-Франц був одружений. За однією версією, його кохана дружина  Леопольдина Майєр, яка лікувала та доглядала свого чоловіка після поранення (1683), за іншою – Марія Уршуля, австрійка за походженням.
На жаль, врятувати вони не змогли 54-річного героя від сухоти.
Похований Юрій-Франц Кульчицький на центральному цвинтарі біля собору Св. Стефана (Відень). Одна з вулиць столиці Австрії носить  ім’я Кульчицького, на розі цієї вулиці та Фаворітен стоїть йому пам’ятник (1885).
Памятники Юрію-Францу Кульчицькому маємо у Львові та його рідному селі Кульчиці.
Підготував Степан Беца.