Володимир Сосюра з дружиною Марією одружувався двічі

Так, уночі проти 19 листопада 1949-го дружину Сосюри Марію піддали арешту за розсекречення свого співробітництва із НКВС.

Народився Володимир у сім’ї, в якій було восьмеро дітей. Дослідники його життя стверджують, що замолоду він  – стрункий, смаглявий, із карими очима, темним волоссям, що спадало на  чоло.  Юнак  впадав в око  багатьом дівчатам і жінкам. Одночасно був сором’язливим та  скромним. Він – чи не єдиний поет в Україні, який культивував інтимну, любовну лірику: ”Червоні троянди”, “Люблю”, “Журавлі прилетіли”, “Так ніхто не кохав”…    

Тож перше кохання не забарилося. Нею стала дівчина Дуся Фоменко, з якою він жив як із дружиною. Подейкують, що навіть через тридцять років вона не втратила свого почуття до Володимира.

 1918-го покохав красуню гімназистку Констанцію Рудзянську. Їй присвятив дві поезії. 1921-го вона вже була заміжньою…

1922-го Володимир познайомився із Вірою Берзіною. Перше побачення  призначив їй на… цвинтарі. 19-річна Віра народила від нього сина Олега. Кажуть, що у Володимира тьохкало серце від одного погляду її агатових очей!                                                                                                                                                 

Звісно, не завжди Володимир мав тріумф серед дівчат та жінок. Про  його фіаско дізнаємося із вірша: “Ой ти, Стася, смуглява Стася”.

У 20-х коханкою стала поетеса Олена Журлива – ровесниця. Чомусь швидко розчарувався.

9 березня 1931-го побачив синьооку Марію Данилову – на 12 років молодшу за себе –  “синьооке щастя і… горе”. Марія ж, реєструючи з ним одруження 1931-го думала-гадала: “ На щастя чи на …горе”. Прийдешнього року народила сина Володимира.

1948 року дружина поета чинить фатальну помилку. В листі до голови Спілки письменників УРСР Олександра Корнійчука вона визнає себе агентом та розкриває деякі подробиці роботи (зокрема, історію з гостем-націоналістом). Марія пише, що неодноразово стикалася зі знайомими в готелі «Театральний», і це спричинило чутки про її статеву розпущеність. Але ж там вона зустрічалася не з коханцями, а з куратором на явці в кімнаті № 26. Сосюра просить Корнійчука розвіяти нехороші плітки, але без розкриття таємниці: «У нас є свій закон – куля… Ви можете мене видати, і я отримаю розстріл… Я давала клятву. Я Вам довірила своє життя. Якщо я відкриюсь – мене знищать націоналісти. Якщо Ви мене відкриєте – мене вб’є Радянська влада!»

Корнійчук не дослухався і доніс на Марію у МДБ. Письменника можна зрозуміти – таким чином держбезпека могла перевіряти його лояльність. 

Марію арештували у ніч проти 19 листопада 1949-го року, Володимир Сосюра на початку навіть не знав, де його дружина.

У вересні 1954 року комісія з перегляду карних справ пом’якшила покарання до трьох років таборів. Оскільки Сосюра відсиділа більше, незабаром змучена 44-річна «зечка» повернулась до Києва. Коли дізналася, що в колишнього чоловіка є нова родина, оселилася в сестри Серафіми.

Сестра зателефонувала Володимиру Сосюрі й розповіла про повернення Марії. Він одразу її забрав. Син, також Володимир, в інтерв’ю згадував, що батько ніс маму додому на руках. Поет розлучився з третьою дружиною і вдруге одружився з другою. Разом вони прожили ще 10 років, до смерті чоловіка.

Починаючи із 1955-го, Марія – супутниця його життя-буття – аж до кончини. ”Сонечко моє заповітне,  світло моє нескінченне… Без тебе – немає мене. Так люблю і жалію тебе, кохана, що твій біль – мій біль, твої сльози – мої сльози, твоя радість – моя радість… Моє серце б’ється лише для тебе… Душа моя рідна, навіки любима…”.

Останні десять років поета турбувала гіпертонія, помер 1965-го. Дружина Марія пішла у засвіти 1995-го.

Читайте також:  

Переказав за Валерієм Симоненком Степан Беца

На фото Володимир і Марія Сосюри у 1930-у році.