Анна Вульф знайшла Квітку у Харкові, а через три роки стала його дружиною
Це стосується першого українського прозаїка художньої літератури, драматурга, публіциста, літературного критика, громадського діяча Григорія Квітки-Основ’яненка [1778-1843].
Його батьки походили із українських шляхетних родин. Батько – Федір Квітка – нащадок козацького роду, власник слободи Дуванка, освічений. Старшинував у Гадяцькому, Ізюмському, Харківському козацьких полках…Був вельми тактовним, гостинним. Тому й назвали його “хлібосолом”. Мати – Марія, народжена Шидловська, також походила із знатного роду Слобожанщини.
Предки обох родин – посідали високі духовні посади – архимандрит Палладій Квітка, архиєпископ Йосип Горленко, – що визначило духовно-релігійний світ матері, а через неї й дітей – Андрія, Григорія, Єлизавети і Парасковії.
Григорій – друга дитина, народився кволим і хворобливим. У дворічному віці переніс золотуху – епідемічний паратит (свинка). Якось мама з сином пішли на прощу в Кураж – 30 км. від Харкова, Тут мати поставила сина перед чудотворною іконою Озерянською Божою Матір’ю – головною святинею і покровителькою Харкова і Слобожанщини.
- Матусю, що це за образ такий красивий? – раптом запитав син маму. – Хіба ти, дитино, бачиш? – відповіла заскочена мама. –Так, мені розвиднілося, – сказав син.
Початкову освіту здобув вдома, згодом навчався в нижчій школі при Курязькому монастирі [настоятель дядько ієромонах Наркиз]. Мабуть, тому Григорій бачив і себе служителем Бога.
У 12-річному віці просить благословення батьків на чернече життя. Та батьки бачили його військовим. Батько записав сина в лейб-гвардію, в герольдію, нарешті, в польовий полк. Григорій у 17 років отримав звання капітан. Згодом розчарувався у військовій службі і подав у відставку [1797].
Замолоду знову звернувся до справ обителі. Груди стягнув послушницьким ременем, запустив бороду, волосся і подався в монастир. Тут доглядав коней, хоч боявся їх все життя. У келії був клавесин, став грати на ньому і писати духовну музику. Відчув, що роздвоюється між духовним і матеріальним світом.
У побут сина знову втрутився батько. Він погрожував йому, якщо не залишить обитель, заборонить відвідати свою могилу. Відтоді послушний Григорій віддав свої сили світові, трудам і турботам ближнім, батьківщині й рідній літературі. Долучився до створення Товариства добродіяння, яке мало допомогти молоді отримати освіту… За кошти товариства хлопчики навчалися в губернській гімназії. Дівчатка такої можливості не мали.
Григорій Квітка спрямовує зусилля на заснування навчально-виховного закладу для жінок. 25 вересня 1812-го домігся створення першого у Східній Україні – Інституту благородних дівиць. У ньому посів посаду керуючого справами.
1818-го із Петербурга після закінчення навчання у Смольному інституті приїхала до Харкова Анна Вульф, яка обійняла посаду класної дами в Інституті благородних дівиць. 1821-го вона погодилася стати дружиною 40-річного Григорія. З того часу Анна – його муза, натхнення, рецензент, найвимогливіший критик. Майбутній письменник з радістю написав: ”…Кинув весь мій труд і тут-то посланою мені Богом Анною Григорівною спонуканий почав писати”.

Згадаймо хоча б комедію “Шельменко – волостной писарь” [1829], “Шельменко-денщик” [1835]. Тут маємо чудовий український гумор і колорит у виконанні Михайла Щепкіна.
Або п’єсу “Сватання на Гончарівці”, чи сентиментально-реалістичну повість “Маруся”. Про неї Тарас Шевченко сказав: “Ваша Маруся так мені Вас розказала, що я вас на виліт знаю”. Повість присвятив дружині-порадниці, яка сполучила моралістичний заряд (це “полезне” полягає в християнсько- моралізаторському повчанні не прив’язуватися до мирської суєти в надії на вічне життя по смерті).
Йдеться про історію ідеального кохання сільської дівчини Марусі та її сироти-коханого міського парубка Василя. Письменник поетизує рідну землю, красу українців, узвичаєний уклад старосвітського життя. Трагічно завершується любовна лінія: героїня помирає в розлуці з нареченим, Василь ченцем згасає у монастирі.
Письменник, за словами Івана Франка, “творець людової повісті.., творець у європейських письменництвах”. Заодно повість “Маруся” – доказ спроможності українських мови і літератури творити ”і звичайне, і ніжненьке, і розумне, і полезне”. Звернемо увагу на передсмертну картину Марусиного прощання з батьками, що розкриває море трагічних емоцій. Він – автор повістей – “Сердешна Оксана”, “Щира любов”, “Козир-дівка”…
Розповідають, що у Харкові ні з ким не товаришував: зазвичай кланявся, із чемності торкався капелюха. Важко ходив [особиста вага], їздив із візником Лук’яном на службу, від нього чимало наслухався новин, що згодом стали його творами.
1843-го застудився – запалення легенів, пропасниця. 20 серпня 1843-го спокійно помер на руках дружини Анни, похований на Холодногорському цвинтарі.
З1 січня 1852-го відійшла у засвіти дружина Анна. Її могила поруч із могилою Григорія. З часом пам’ятник перенесли до Покровського собору, потім на 2-й цвинтар міста. Надгробок із білого мармуру стоїть над кручею. На місці маєтку Григорія Квітки – парк його імені.
Степан Беца