Що спільного в Остапа Вишні, Жанни д’Арк і Варвари

Таке поєднання українського письменника-гумориста, національної героїні Франції Жанни д’Арк та дружини Остапа – Варвари можна помітити у його  сімейному житті. Але про це дізнаєтеся згодом.

 Остап Вишня – літературний псевдонім, справжнє прізвище письменника – Павло Губенко [1889-1956], родом із Полтавщини. Якось згадав батька: ”Писатиме, – сказав він, – коли я, сидячи на підлозі, розводив руками калюжу”. Це дійсно могло бути. Адже упродовж 24-літнього життя його батьків – Михайла і Параски в родині народилося 17 дітей [!]. Павло був другим сином селянина-колгоспника.

Із 1919-го в українській пресі. У 20-х рр. здобув популярність, особливо у сільській місцевості. Гуморески – “Діли небесні”[1923],” Вишневі усмішки сільські” [1923], “Кому веселе, а кому сумне” [1924], а далі – “Вишневі усмішки кримські” [1925], “…кооперативні” [1927], “…літературні” [1928].

Перша дружина померла, захворівши тифом. Від неї залишився син В’ячеслав [1923-2002]. Деякий час Павло Михайлович мав із сином непорозуміння. Син звинувачував його у смерті мами. Згодом стосунки налагодилися.  Син похований поруч із батьком.

Гуморески мали магічний вплив …Люди відчули, що це – не пустопорожній … сміх чергового скалозуба, а сміх соціально і національно значущий, сповнений  надлюдської трагічної розлуки і рівночасно оптимістичної віри в краще майбутнє свого народу.

Органи радвлади не витримали кепкування гумориста. 1933-го отримав вирок – до розстрілу. Замінили – 10 років заслання [Північ].

Повернувся із заслання. Дещо змінив форму викладу житейських проблем – “Мудрість колгоспна” [1950],” Отак і пишу” [1954], “Великі ростіть” [1955]. Підтримував творчі та дружні стосунки із Максимом Рильським  і Володимиром Сосюрою.

1924-го одружився Павло Михайлович вдруге. За нього погодилася вийти заміж актриса Варвара Маслюченко. Вони, до речі, познайомилися після спектаклю про Жанну д’Арк, в якому вона грала роль національної героїні Франції.

Відомо також, що гуморист мав позашлюбного сина – Юрія.

У щоденному житті Остап Вишня усміхався і залишився вірним – собі,  рідним і державі.

                                                                                                                                              

Підготував Степан Беца