Чому жінки закохувалися у Пантелеймона Куліша

Пантелеймон Куліш [1819 -1897] – український письменник, фольклорист, літературознавець, перекладач, зокрема і Св. Письма  на українську мову, працював над ним 25 років.

Текст згорів у пожежі. Дружина – Ганна Барвінок [псевдо.Олександри Куліш з роду Білозерська] вмовила його розпочати роботу заново.

Св. Письмо вийшло друком 1912 [Відень], 1921, 1930 [Берлін], 1947 [Нью-Йорк, Лондон].

Куліш – автор першого українського роману ‘Чорна рада”, альманаху “Хата”, читанки “Граматка” і букваря.

Олександра Барвінок – українська письменниця, авторка оповідань з народного життя  – ”Восени літо”, “Не було змалку, не буде й д’останку”, “Хатнє лихо”, “Квітки з сльозами”…

Одружився із 15-річною Ганною Барвінок. Старший за неї на 9 років. Дружбою на весіллі був Тарас Шевченко. У Варшаві  арештований за участь у КМБ, засланий в Тулу. Вагітна дружина через нестатки, переживання втратила немовля. Згодом дорікав їй за безплідність, чим виправдовував свої романи.

Платонічне кохання плекав до Олександри Милорадович, шалений роман, абсолютно протилежний почуттям Милорадович, закрутив із Марією Маркович, мав коханку – дружину Леоніда Глібова  – Параскеву.

Якось писав: ”Я в цілому не знаходжу спокою”. Шлюб розпався.  Через деякий час повернувся до дружини: “Так, я щасливий своєю жінкою; така українка, що прямо захват! Жінка розумна, тверда у намірах, чутлива до бідувань людських, гідна найвищого місця в громаді”.

Олександра Барвінок: ”Я … господарством займаюсь, та цілком йому [чоловікові] співчувала, його… душевним пориванням – самозреченню, що він робив для добра України і розвитку народу. Він  зрікався заради ідеї. Їздив у Галичину, там все відроджував, вони зовсім денаціоналізувались, як і наші забули … рідну мову й хто ми… Він мав у собі стільки магнетизму, що навіть підкорив мене собі”.

Пантелеймон у холодному кабінеті простудився.  Помер у дружини на руках 14 лютого 1897-го. Олександра пішла у засвіти 6 липня 1911-го.

Подружжя прожили разом 50 років!

1999-го на хуторі Мотронівка заклали історико-меморіальний музей Пантелеймона Куліша ”Ганина Пустинь”.

2000-го музей  запросив перших відвідувачів.                                                                                               

Степан Беца