Преображення Господнє, приходить Спас, приносить дари до нас

19-го серпня християни відзначають одне із дванадесятих свят – Преображення Господнього.

Того дня Ісус Христос разом із учнями [апостолами] – Петром, Яковом та Йоаном перебували на горі Фавор [Тагор], де сталося перевтілення, зміна, набуття іншого вигляду Сина Божого.

Про цю подію оповідають всі чотири євангелісти Матвій, Лука, Марко та Йоан.  

Із хмари почувся голос Божий: ”Це є Син Мій Улюблений, на Якому моє благовоління; Його слухайте”.

Це вельми важливо,  адже обожнення людини – це відновлення образу,  за яким людина створена, це звістка про можливість преображення всього світу і людства.

З’явлення Бога на горі Фавор  перед Ісусом Христом Мойсей та Ілля показують, що Він є Спаситель, Син Божий, що засвідчено Самим Отцем, Господом усього створеного, Старого та Нового Завітів, живих і мертвих. Преображення  Христа показує  усім людям мету їхнього життя – бути преображенними та прославленими величчю Бога.

Відлік часу встановлення свята сягає IV ст., тоді мати імператора Константина – Олена звела храм на горі Фагор в честь цієї події. Згодом його зруйнували. 1860-го єрусалимський патріарх Кирило звів нову церкву. 1923-го  споруджено базиліку Преображення Господнього.

Першими свято запровадили Східні Церкви, поєднавши його з тамтешніми обрядами.  На Заході свято Преображення ввійшло у традицію у XV ст. із ініціативи папи Каліста III. Канони свята уклали Іван Дамаскин та Кирило Каюмський.

В Україну свято завітало із Візантії разом із християнством.

У цей час маємо ще літо, зібрано жито-пшеницю, скошено більшість ярих, залишаються легші осінні роботи. Поступово відходить літнє тепло, відчувається подих осені, тривають жнива, достигають яблука, груші, сливи, інша садовина та городина.  

Українці освячують плоди своєї праці. До речі, саме на Спаса здійснювали першу масову пробу садовини.  

Подію відзначали всенародно, супроводжували відповідними звичаями та обрядами, фрукти несуть до церкви для освячення винограду, у нас узвичаєно – яблука.

Спостерігали, коли все гарне, то таке й буде майбутнє.

Біля храму можна побачити на розстеленій хустці, пампушки й пиріжки з яблуками, обжинковий вінок, щільник з меду із засвіченою свічкою… дари саду.