На Львівщині загинули бджоли: відома причина

Поділитись

У зразках мертвих бджіл, які загинули цієї весни на Бродівщині, виявили залишки клотіанідину. Це інсектицид, тобто його використовують у сільському господарстві для боротьби з комахами. Ним протруюють насіння перед посівною, також ним обробляють ґрунт. Про це повідомила учасниця волонтерської ініціативи “Бджолярі малого Полісся” Христина Кулінець.

Дослідження проводило Державне підприємство «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені Л. І. Медведя Міністерства Охорони Здоров’я України» (Протокол випробувань №3/28-А-1355-23/2502/396 від 29.06.2023 року).

Клотіанідин на біохімічному рівні впливає на центральну нервову систему комахи. Відбувається блокування передачі нервового імпульсу і комаха гине від нервового перезбудження.

Клотіанідин починає діяти негайно після застосування і тривалий час у ґрунті залишається небезпечним для комах. Цим може пояснюватися загибель бджіл протягом двох-трьох тижнів після обробітку земель аграріями.

Цей токсин відноситься до третього класу небезпеки для людини (помірно-токсичні) і першого класу небезпеки для бджіл (високонебезпечні).

Через небезпеку для бджіл та інших комах-запилювачів, а також згубний вплив на середовище, Європейська Комісія у 2018 році заборонила використання на відкритому повітрі засобів захисту рослин, що містять клотіанідин. Нові правила будуть застосовані до всіх продуктів харчування і кормів, які виробляються і ввозяться в ЄС. Тобто або українські аграрії відмовляться від використання цих пестицидів, або втратять європейський ринок.

Також препарати з клотіанідином заборонено використовувати в проектах USAID (Агентство США з міжнародного розвитку)

Раніше, в кінці травня, цей же токсин у загиблих на Бродівщині бджолах виявила біолог-ентомолог Марія Бондарєва з Одеси.

Насторожує, що у Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи не знайшли пестицидів ні в зразках мертвих бджіл, ні в ґрунті, ні на кульбабі, яка в той час цвіла і виділяла нектар та пилок для бджіл, і на яку міг впасти отруєний пил під час обробітку полів.

Крім цього, Законом заборонено обприскувати поля у межах та поблизу населених пунктів, якщо швидкість вітру перевищує 4 м/с. Дані спостережень характеристик вітру з 21 квітня по 8 травня 2023 року Львівського Регіонального центру з Гідрометеорології метеорологічної станції Броди вказують, що швидкість вітру в більшості з цих днів була значно вищою.

Нагадаємо, в кінці квітня-на початку травня у селах Бродівської громади загинуло близько 1000 бджолосімей, а люди скаржилися на погане самопочуття. Загибель бджіл почали фіксувати після обробітку полів компанією «Західний Буг» 28 квітня. Представники агрофірми свою вину заперечують.

Контактна особа від бджолярів – Василь Целюх  – +380 95 431 31 90

Один зразок на експертизу бджолярам коштував близько 12 тисяч гривень. Це зразки бджіл, ґрунту і рослин, та транспортування до лабораторії в холодильнику. Хто відшкодує потерпілим збитки від загибелі бджолосімей – питання відкрите. Заяви в поліцію бджолярі написали, проте досі немає жодних результатів. Просимо знову надати розголосу цій ситуації. Адже це проблема не лише бджолярів. Це величезна шкода для навколишнього середовища, людей і тварин.