До пам’ятника Шевченка у Львові поклали квіти
Сьогодні, 9-го березня, у Львові відзначили 209-у річницю з дня народження Тараса Шевченка.
До пам’ятника Кобзареві традиційно поклали квіти, а хорова капела заспівала вірші на слова Великого Пророка.
«Не вмирає душа наша,
Не вмирає воля.
І неситий не виоре
На дні моря поле.
Не скує душі живої

65-річний Олекса Гірник спалив себе на могилі Тараса Шевченка
Варто нагадати, що протести проти російської окупації відбувалися біля могили Тараса Шевченка ще у колишньому радянському союзі.
Один із них стався о третій ночі 21 січня 1978-го. Олекса Гірник спочатку розкидав по снігу понад тисячу написаних від руки листівок. Одна з них: “В своїй хаті, своя воля й правда, /І сила і воля”.
Своя хата – своя держава, так розумів Шевченко, так ми розуміємо… Протест проти російської окупації в Україні ! Протест проти русифікації українського народу ! Хай живе Самостійна Соборна Українська Держава ! (Радянська та не російська!).
Україна для українців ! З приводу 60-річчя проголошення самостійності України Центральною Радою 22 січня 1918 року – 22 січня 1978-го на знак протесту спалився Гірник Олекса з Калуша. Тільки в цей спосіб можна протестувати в Радянському Союзі”.
Перед жертовною акцією Олекса відвідав у Києві Софійський собор, Київсько-Печерську Лавру – квитки до них знайшли в його сумці. Скоцюрблене обгоріле тіло вранці першими побачили працівники Музею Тараса Шевченка. КДБісти заборонили їм розповідати про побачене навіть у сім’ях. Казали, що спалився божевільний. Його тіло спочатку хотіли закопати десь під Каневом. Зрештою дозволили дружині поховати чоловіка на батьківщині. 2007-го Олексі Гірнику присвоєно звання Героя України. Вічна пам’ять Герою України.
Монументальна пам’ять про Шевченка
1895-го у Львові вперше в Україні названо вулицю ім’ям Тараса Шевченка.
1911-го у с. Лисиничах під Львовом встановлено перший в Україні громадський пам’ятник Тарасові Шевченку.
У Києві пам’ятник поетові зведено на честь 125-ї річниці від дня його народження – 6 березня 1939-го, напередодні – його ім’я присвоєно київському університетові.
У Вашингтоні відкрили пам’ятник (1964), Буенос-Айресі (1971) (творець двох останніх Лео Моль (Л. Молодожанин, 1915 – 2010), скульптор від Бога.