Купання на Водохреща: чи варто і кому не слід
Вже у найближчий четвер, 19 січня, християни східного обряду відзначатимуть свято Богоявлення Господнього, або як в народі його називають – Водохреща. Для багатьох у цей день вже стало традицією купатися у водоймах і пірнати в ополонку. Однак фахівці вкотре наголошують, що купання у холодній воді може бути корисним лише у випадку, якщо загартовуватися регулярно. А одноразове пірнання в ополонку без підготовки не оздоровить, а навпаки, може стати причиною проблем зі здоров’ям. Про це наголошують на сайті львівської мерії.
«Очікувати, що разове купання в ополонці зробить вас здоровим раз і назавжди, не варто. Холодна вода насправді може бути корисною, але лише при систематичному загартовуванні, тобто при щоденному контакті з холодною водою. А починати загартовуватись краще поступово, у теплу пору року, повільно знижуючи температуру води, і тоді взимку можна зайти в ополонку без шкоди для здоров’я. Один із найпростіших варіантів, з яких можна розпочати загартовування водою у будь-яку пору року, це контрастний душ», – наголошують в міському управлінні з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та територіальної оборони.
Водночас, медики не радять пірнати в ополонку навіть при мінімальних симптомах застуди, адже різка зміна температури у цьому випадку буде згубною для імунітету. Тобто пірнати можна лише в тому разі, якщо людина повністю здорова.
Якщо все ж таки хтось буде мати намір пірнути в ополонку, варто пам’ятати про основні заходи безпеки. Найперше, купатись в ополонці лікарі не радять тим, у кого є хворі нирки, хто має діабет і проблеми з тиском. З собою варто мати зручний одяг, щоб мати змогу швидко роздягнутися та одягнутися після купання. Перед купанням необхідно хоча б за годину до пірнання добре поїсти, а вживання алкоголю категорично заборонено.
Перед тим, як зайти у воду, необхідно добре розігрітися: кілька хвилин бігу, сполоснути обличчя водою тощо, і до ополонки необхідно підходити в зручному взутті: черевики або вовняні шкарпетки, можуть бути спеціальні гумові тапочки, йти треба повільно та уважно.
«Занурюватись можна лише у спеціально обладнаних місцях біля берега та під наглядом рятувальників і медичних працівників. У воду варто занурюватись поступово, найкраще по шию, не замочивши голову, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку. У воді варто бути не більше 30 секунд.
Вийшовши з води, необхідно добре розтерти тіло сухим рушником, одягнутися, виконати декілька інтенсивних фізичних вправ, випити гарячого чаю. А от алкоголь не зігріває, а лише може нашкодити !
Закликаємо всіх зважати на усі ризики і бути мудрими!», – додають в управлінні з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та територіальної оборони Львівської міської ради.