Відомо скільки українських біженців у Чехії і де працюють

Поділитись

Кількість працюючих українців в Чехії росте щомісяця. Офіційно в країні працевлаштовано майже 100 тис.українських біженців.

У червні їх було близько 68 тис., у вересні — 89 тис., а до кінця жовтня, за даними міністерства праці та соціальних справ Чехії – понад 98 тис. 

Це майже кожен 5-тий власник візи тимчасового захисту. З початку війни біженці з України отримали у Чехії понад 460 тисяч таких віз. Серед їх власників, які знайшли роботу, три четвертих жінки.

Експерти міграційної платформи EWL проаналізували, що Чехія продовжує реєструвати стабільний потік новоприбулих, але з березня 2022 року він трохи скоротився. Більшість українців, які зараз приїжджають і працюють в Чехії – це вихідці з центральної південно-східної частини та України.

За даними Агентства ООН у справах біженців, 47% біженців, які в’їжджають до країни, – жінки та 33% – діти. 

«Частина біженців, які приїхали в перші місяці війни, вже повернулися в Україну. Зараз залишаються і йдуть працювати до Чехії мешканці Запоріжжя, Миколаєва, Одеси, Маріуполя, Дніпра. Вихідців із Заходу України, які працюють в Чехії – десь 10%», – розповідає директорка з питань міжнародного розвитку міграційної платформи EWL Міхаліна Селєвіч.  

Чехія є як країною транзиту, так і країною призначення з третьою за кількістю зареєстрованих українських біженців у регіоні після Польщі та Німеччини, а також з найбільшою кількістю біженців з України на душу населення у світі.

Велика українська діаспора, яка перебувала в Чехії до війни, економіка з найнижчим рівнем безробіття в ЄС (2,2% у вересні) і значна солідарність з біженцями призвели до того, що велика кількість українців вирішила шукати прихистку в Чехії і досі залишається в країні. Разом з тим, чеські роботодавці активно беруть на роботу іноземних працівників, і часто вакантні позиції займають українці.  

Серед затребуваних професій та актуальних вакансій в Чехії зараз – працівник з виробництва запчастин для автомобілів. У Чехії розташовані заводи багатьох міжнародних брендів, тому є широкий вибір професій у цій галузі. Також  багато вакансій «працівник комплектації продукції» на складах та в сфері логістики (збір деталей кондиціонерів, вентиляторів і кондиціонерів для автомобілів або комплектувати товари).  

«Переважна більшість роботодавців пропонують безкоштовне житло для своїх працівників. І навіть можуть розмістити родину – наприклад, взяти чоловіка на роботу з дружиною і дітей, але в такому випадку чоловік має заплатити за розміщення родини. Деякі підприємства забезпечують своїх працівників безкоштовним харчуванням або за пільговими цінами. Це робота, яка не вимагає знання чеської мови і досвіду. В місяць можна заробити – 21 500- 29 300 крон нетто (34-46,5 тис. грн.)», – розповідає Міхаліна Селєвіч.  

Заробітні плати в Чехії залежать від регіону та сфери діяльності. В середньому тут можна отримати 18 000 – 35 000 крон на місяць (близько 28,50 – 55,6 тис. грн). 

Через те, що значна кількість біженців залишається в країні, Чехія готує законопроєкт LexUkraine III, за яким планується розробка механізму продовження віз тимчасового захисту до 31 березня 2024 року і терміну соціальних виплат.  

Сьогодні на виплату першої допомоги в 5 000 крон (майже 8 тис. грн.), мають право всі українські біженці, які прибувають в Чехії, без будь-яких додаткових умов (потрібна лише віза тимчасового захисту). Щоб отримувати таку ж суму наступні п’ять місяців, заявник повинен довести своє складне матеріальне становище – вважатися безробітним, не мати у Чехії житла.  На 7-й місяць її розмір зменшується до 4 620 крон (7,3 тис.грн.)  – її розмір відповідає прожитковому мінімуму. Дітям до 18 років виплачують  3 320 крон (5,3 тис.грн). 

За словами глави МВС Чехії Віта Ракушана, на даний момент в Чехії знаходиться від 355 до 390 тисяч біженців з України.

При цьому з початку війни біженці з України отримали у Чехії понад 460 тисяч віз тимчасового захисту. Майже 60 тис. дітей було зараховано до чеських шкіл у 2022-23 навчальному році, що свідчить про те, що багато українських сімей залишаються в Чехії як біженці. 

За даними дослідження «Біженці з України в Польщі, Румунії та Чехії», яке експерти міграційної платформи EWL проводили разом з Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету,  89% українських біженців не працювали в Чехії раніше. 22% були висококваліфікованими працівниками.

 24% респондентів володіють чеською мовою мінімум на розмовному рівні.