Пам’яті Великомученика Димитрія

Поділитись

Шанований серед українців Великомученик Димитрій за християнське віросповіданя був заточений у в’язницю (Солунь) і вбитий списами (бл. 306-го). Через сто років його тіло віднайдене. Мощі Великомученика були нетлінні і розповсюджували пахощі.

Пам’ять – 8 листопада. Ім’я Дмитро від грецького Demetrios – богиня родючості.

Дмитрова або Родинна субота

За нинішнім календарем, перша субота ( а сьогодні це 5 листопада !) , що передує вшануванню його пам’яті у народному побуті пов’язана з осінніми поминками предків, що залишили земний світ.

Поминають спочатку у церкві, а відтак, вдома за обрядовою трапезою. Вона відбувається дещо пізніше узвичаєного обіду – після полудня або надвечір. Задля цього відкладають по ложці страву, наливають води і ставлять на покуття, щоб душі небіжчиків смакували. Тут же залишають і рушник для них. Побутує повір’я: на цвинтарі вночі можна побачити тіні померлих, що готуються завітати до своїх родичів.

Поспішайте стати на Рушничок щастя

Очевидно, що відтепер закінчується весільний бум. Хоча, за давнім народним звичаєм, можна одружуватися до 21 листопада – дня Собору Св. архистратига Михаїла. Передріздвяний піст наступає з 28 листопада.

Народне передбачення

Здавна зауважили – “на Дмитра” погода відповідає наступному Великодню. “На Дмитра” сніг й на Пасху буде сніг.

Не буде снігу – Пасха буде теплою. Дмитро зі снігом – пізня весна…

Поживемо – побачимо реальність погоди. У природи немає поганої погоди. Кожна погода – благодать…