Іранський бізнес в Україні: чим і де торгують союзники росії

Поділитись

900 компаній з іранським капіталом працюють зараз в Україні. За 2020 рік ці підприємства згенерували понад 350 млн грн чистого доходу. Аналітики R&D центру YouControl дослідили українські компанії з іранськими власниками: визначили їх регіональну концентрацію, найпоширеніші види діяльності, виокремили топ за обсягом чистого доходу. Також додали до системи новий ризиковий фактор, що сигналізує про зв’язок контрагента з країною-союзником росії. 

Скільки іранського капіталу в українському бінесі

Щоб визначити кількість іранського капіталу в українських компаніях, аналітики YouControl  дослідили офіційні дані Єдиного державного реєстру стосовно засновників та кінцевих бенефіціарів українських підприємств. У результаті було виявлено 863 компанії з іранським капіталом: серед засновників або кінцевих бенефіціарів даних підприємств наявні громадяни Ірану або ж закордонні компанії з іранською “пропискою”. 

Згідно з останніми відомими даними за 2020 рік ці компанії згенерували 351.8 млн грн чистого доходу від реалізації продукції. При цьому, контролюючи 431.4 млн грн активів балансу та зареєструвавши сумарний статутний капітал у розмірі 398.7 млн грн.

Де найбільше іранських компаній

661 іранська компанія сконцентрована в столиці України – місті Києві (77% від загальної кількості). На другому місці – Харківська область, на третьому – Одеська. Замикають першу п’ятірку регіонів за присутністю іранського бізнесу Київська та Дніпропетровська області. Тобто, іранський капітал фокусується навколо найбільших промислових центрів країни. Тоді як в західній частині України таких компаній зареєстровано найменше.

На Львівщині іранських компаній – 4, немає жодних у Тернопільській і Чернівецькій областях.

Галузева структура іранського бізнесу в Україні за кодами видів економічної діяльності свідчить про переважання КВЕДу “46.90. Неспеціалізована оптова торгівля”. Він  зазначений як основний для 91 компанії (10.5% від загальної кількості).

Також відносно багато іранських компаній спеціалізуються на діяльності у сферах будівництва (5.3%), ресторанного бізнесу (5.0%), комп’ютерного програмування (4.5%). 

Високу питому вагу мають оптові торговці овочами і фруктами, туристичні та дизайнерські агентства, а також оптові торговці зерном, будматеріалами та паливом.

На чому заробляють іранці

У ренкінг топ 15 відібрано найбільші іранські компанії в Україні за обсягом чистого доходу від реалізації продукції за даними 2020 року – останні відомі дані, які в минулому році розкрила ДФС. Топ за обсягом чистого доходу очолило  ТОВ “ЗІБА” –  128.8 млн грн, що спеціалізується на оптовій торгівлі фруктами й овочами. Обсяг імпортних операцій компанії у 2021 році становив  у межах 1-1,5 млн грн. Керівник та учасник ТОВ «Зіба» громадянин Ірану  Гадірі Аліреза Раджаб  також зареєстрований як фізична особа-підприємець із основним видом діяльності оптова торгівля фруктами й овочами.

  • Компанія ТОВ СП “БЕГЛЕНД” працює на ринку України з 2002 року і спеціалізується на виробництві поліпропіленових мішків для муки, цукру і зернових культур, а також виробів з поліетилену. Частка у статутному капіталі компанії іранської фірми “РАЗЗАГ КАЛАЕ ТЕБРІЗ” складає близько 20%.
  • 10% статутного капіталу (СК) компанії ТОВ “СУПЕРЛАКОМКА”, що виробляє кондитерські вироби під ТМ “Шоколадно”, належить громадянці Ірану  Хушиарі Лейлі Есмаель
  • У структурі власності комплексного постачальника гідравлічних і пневматичних рішень ТОВ “ГІДРОПНЕВМОСИСТЕМИ”, що у 2017 році став переможцем тендеру на постачання обладнання ДАХК “АРТЕМ” на суму близько 300 тис грн, також присутній громадянин Ірану. Власником 33% СК компанії є Сафар Ханлу Хуссейн.
  • Єдиним учасником компаній ТОВ “ДВК ПЕТРОЛ”, ТОВ “АСТРАТЕЛ” та ТОВ “ЕЛЕКТРОМОНТАЖНІ ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ” є громадянин Ірану Пазукі Азам. Керівником цих трьох компаній значиться Алам Мухаммад Різван.
  • Учасником ще трьох компаній із переліку ТОВ “АГРО ЮНІВЕРС”,  ТОВ “БТ СОФТ” та ТОВ “ІБК “ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ БУДІВНИЦТВА” є Мохаммаді Фатемехоссадат, що зареєстрований у м. Сарі, Іран. Керівником ТОВ “БТ СОФТ” є фізична особа Різван Алам Мухаммад, прізвище та ім’я якого збігаються із прізвищем та ім’ям очільника компаній, що належать громадянину Ірану Пазукі Азаму.
  • Співвласником ТОВ “МІЖНАРОДНА КОМПАНІЯ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ” є громадянин Ірану, що зареєстрований у м. Ірпінь Київської обл. – Дабірсіагі Сеєдхесамеддін. Прізвище та ім’я збігаються із прізвищем та ім’ям керівника ще однієї компанії із ренкінгу  ТОВ “МЕСІЯ БІОФАРМА”.

У системі YouControl можна відстежити пов’язаність українського підприємства з країнами-союзницями росії (країнами, які надають зброю росії та/або підтримують її в Генеральній Асамблеї ООН). До таких країн належить: Іран, Північна Корея, Сирія, Нікарагуа, Куба, Венесуела, Ерітрея. Фактор ризику спрацьовуватиме у разі якщо учасник/бенефіціар компанії виявиться громадянином однієї з цих країн або буде зареєстрований на її території. 

До речі, в тимчасово окупованому Херсоні теж торгують фруктами з Ірану (на фото).