Українським переселенцям у Польщі доведеться за себе платити

Поділитись

Центр законодавства при польському уряді опублікував проєкт чергових змін до закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави. Поправка уточнює та доповнює чинні положення і передбачає деякі зміни для громадян, які прибули до Польщі після 24 лютого.

У проекті змін до закону про допомогу громадянам України, в наступному році біженці почнуть покривати частину витрат на проживання в місцях колективного розміщення. Також обов’язковою стане подача заявки на номер PESEL. Зміни мають на меті посилити систему пільг. Про це пише видання Ukrayine.pl

Чого очікувати від оновленого закону про допомогу громадянам України ?

Насамперед українцям обов’язково треба буде подавати заявку на номер PESEL. Проєкт також визнає електронний документ, доступний у додатку Diia.pl (еквівалент mObywatela для українських біженців), як дозвіл на проживання. Цей документ разом із проїзним документом надасть громадянину України право на багаторазовий перетин кордону без необхідності отримання візи. 

Проект регулюватиме питання допомоги біженцям у місцях колективного розміщення. Відповідно до пропозиції, з 1 лютого 2023 року українці, які перебуватимуть у Польщі понад 120 днів, повинні будуть покривати 50% вартості такої допомоги, але не більше 40 злотих на одну особу на день. У свою чергу, з 1 травня 2023 року біженці, які перебуватимуть у Польщі 180 днів, покриватимуть 75% витрат, але не більше 60 злотих з особи на день.

Цей обов’язок не поширюватиметься на інвалідів, дітей, осіб пенсійного віку, вагітних жінок, осіб, які виховують дитину до 12 місяців, опікунів не менше трьох дітей, а також осіб, які перебувають у складному становищі, що не дозволяє їм покривати витрати (ситуацію оцінить воєвода або особа, яка надає допомогу).

Виплати біженцям

Метою проєкту закону також є посилення системи виплати допомоги біженцям. Поправка має запровадити правову основу для отримання з реєстру прикордонної служби, зокрема, ZUS, дати та історії перетину кордону громадянином України. Йдеться про кожен в’їзд і виїзд біженця з Польщі.

Положення також дозволить перераховувати кошти з Фонду допомоги на цілі, пов’язані з оцифруванням об’єктів матеріальної та нематеріальної культурної спадщини в Україні, а також управління такими об’єктами. Кошти Фонду також можуть бути використані для фінансування завдань Польського Червоного Хреста у зв’язку зі збройним конфліктом на території України, які виконує Національне інформаційно-пошукове бюро.

Запропонована поправка стане черговою зміною закону про допомогу громадянам України. Цей закон набув чинності 12 березня, починаючи з 24 лютого — дня нападу Росії на Україну. Вона регулює становище біженців у Польщі з початку війни, зокрема законність їхнього перебування, право на навчання та роботу, доступ до медичної допомоги.