Яке сміття викидають у львівському парку

У Львові розпакували “смітниковий корабель” у Замарстинівському парку.

Майже 66 кг відходів накопичив сортувальний корабель, який на початку вересня ГО Zero Waste Lviv у співпраці з управлінням екології ЛМР встановили у Замарстинівському парку. Перше вивантаження зібраної вторсировини відбулося 20 жовтня. Про це повідомляє сайт мерії.

63,11 кг зібраної вторсировини відправлять на переробку у компанію «Терра Рециклінг Компані». Зокрема, це: пет-пляшки – 4,97 кг, пластикові кришечки-закрутки – 2,62 кг, скло – 43,11 кг, комбіноване пакування типу тетра-пак – 7,09 кг, паперові горнятка від напоїв – 1,86 кг, паперове і картонне пакування – 2,94 кг, металеві бляшанки – 0,52 кг.

фото: Богдан Ємець
фото: Богдан ЄмецьЗавантажити фото

«Наш експеримент показує, що мешканці Львова готові сортувати відходи і свідомо ставляться до цього процесу. За задумом організаторів корабель мав би накопичувати відходи, які виникають під час прогулянки парком. Але бачимо, що серед накопиченого багато вторсировини, яку сюди спеціально принесли мешканці району з дому. Це, наприклад, вимите і акуратно складене одне в одне пакування тетра-пак з літрових молока чи йогуртів, а також прив’язані до корабля зібрані в окремі кульочки пластикові кришечки з-під пляшок. Навіть якщо на прибудинкових майданчиках перевізники не ставлять окремі контейнери для різних типів вторсировини, мешканці свідомо збирають її окремо. Тому важливо налагодити інфраструктуру для цього збору та вивіз. Це свідчить і про те, що можна істотно, на 2/3, скоротити витрати ЛМР на вивезення відходів, отже – подвійна вигода для міста», – розповіла Ірина Миронова, виконавча директорка ГО Zero Waste Lviv.

Попри те, що конструкція має окремі відсіки для шести різних типів відходів, що на сьогодні переробляються в Україні, серед викинутого були й «бонусні» речі, такі як використані дитячі одноразові підгузки, упаковки від таблеток, кульочок з екскрементами тварин і багато шуршику (пакування від чіпсів, печива, морозива тощо). Загалом у корабель втрапило 2,5 кг змішаних відходів, що не переробляються. Серед них можна виокремити не велику за масою – 0,165 кг, але доволі об’ємну частину, що займають одноразові пластикові кришки і соломинки для напоїв із собою.

«Щоб зменшити кількість утворених відходів від використання таких одноразових речей, ми рекомендуємо кав’ярням, що пропонують напої із собою надавати знижку при купівлі кави у своє горня. Карта таких закладів вже є на нашому сайті і ми заохочуємо бізнес підтримати цю ініціативу. Також майже 40% вмісту сортувальні становлять пет-пляшки з-під води як солодкої, так і звичайної. Аби зменшити ці відходи, рекомендуємо встановлювати у парках питні фонтани», – прокоментувала Ірина Миронова.

«Цей корабель – пілотний проєкт, перша конструкція такого типу, з окремими відсіками для збору різних видів вторсировини у міському парку. Ми хотіли, щоб сортувальня була не лише корисною, а й цікаво естетично виглядала зовні.

У парку Івана Франка вже також провели морфологічний аналіз відходів. Тому ми плануємо, що і там зʼявиться сортувальна конструкція такого типу. На даний момент розробляють проєктно-кошторисну документацію і вирішують як правильно зреалізувати проєкт у центральному парку міста. Загалом, наступного року планують закласти гроші у бюджеті для проведення морфологічного аналізу відходів у 10 найвідвідуваніших парках Львова, а згодом – встановити сортувальні конструкції різної візуалізації», – коментує Оксана Луцко, заступниця начальника управління з нагляду за утриманням парків управління екології та природних ресурсів ЛМР. 

Нагадаємо, проведення морфологічного аналізу складу відходів та розробка і виготовлення цього корабля були здійснені в межах проєкту «Перехід до zero waste: громада за громадою» в Україні. Реалізовується Zero Waste Lviv та Zero Waste Alliance Ukraine за підтримки Zero Waste Europe, MAVA Faundation та Plastic Solutions Fund.