Нацбанк запропонував українцям захистити гривню від валютних коливань

НБУ запровадив механізм захисту гривневих заощаджень для громадян України та щоб не потерпіти від валютних коливань і водночас зберегти свої міжнародні резерви. Про це повідомляє сайт НБУ.

Йдеться про те, що відповідно до постанови, яку прийняв НБУ, громадяни України можуть купити через банки, наприклад, долар за курсом НБУ на день купівлі (на 21 жовтня це 36.56 грн за долар США) на необмежену суму гривень і мають розмістити ці кошти на депозит банку на півроку. Через півроку вкладник може забрати свій вклад з відсотками, але також у гривні за курсом НБУ, який буде діяти на час закінчення депозиту.

В іншому випадку вкладник зможе пролонгувати депозит ще на такий же термін.

Вигода для вкладника може бути тільки тоді, коли через півроку або через рік, коли він захоче забрати депозит, що закінчився, курс долара за офіційним курсом НБУ буде вищим ніж у той час, коли вкладник розміщав депозит.

Банки, зі свого боку, для нівелювання власного валютного ризику зможуть купувати долари США в Національного банку на суму проведення таких депозитних операцій за офіційним курсом та надалі розміщуватимуть придбану валюту на окремому рахунку в НБУ. Банки не матимуть можливості використовувати цю валюту на інші цілі, крім її обов’язкового зворотного продажу Національному банку за актуальним офіційним курсом після закінчення терміну таких валютних депозитів.

Для компенсації банкам витрат від проведення таких операцій Національний банк нараховуватиме відсотки на валютні залишки на відповідному окремому рахунку в НБУ з виплатою їх у гривні.

Національний банк очікує, що такий інструмент також дасть змогу зв’язати частину структурного профіциту ліквідності в банківській системі, а отже, сприятиме збільшенню конкуренції серед банків за депозити в національній валюті, що відповідно стимулюватиме підвищення відсоткових ставок за гривневими вкладами та поліпшить монетарну трансмісію.