27 вересня – Воздвиження Чесного Хреста

Поділитись

Цього дня прославляється добровільна жертва, принесена Богом заради спасіння людства, – розп’яття Сина Божого, Ісуса Христа. Після розп’яття Ісуса хрест, що був до того знаряддям страшних тортур і ганебної кари, став християнською святинею, символом перемоги життя над смертю.

27 вересня християни східного обряду відзначають свято Воздвиження Чесного і Життєдайного Хреста Господнього. Воно належить до 12 найбільших християнських свят і є в новому церковному році наступним після Різдва Богородиці.

З історії відомо, що імператор Костянтин Великий поставив собі за ціль віднайти хрест на якому був розіп’ятий Ісус . Йому було видіння, що з цим знаменням він переможе. Імператор відправив свою маму Олену на святу землю шукати хрест Ісуса. І коли знайшли три хрести з табличками, то не могли зрозуміти який є той, на якому був розп’ятий Христос. 

Коли патріарх Макарій прикладав хрест до мертвих людей, то одна з осіб ожила. Це було диво четвертого століття Тому називаємо хрест животворящим”.

У 335 році в Єрусалимі закінчувалася будова Храму Воскресіння Господнього, який є діючий і нині. Церкву освятили 27-говересня . І тоді воздвигли Хрест вірним на поклоніння.

Відомо також, що під час завоювання Єрусалиму перси забрали  хрест і його вдалося повернути у сьомому столітті. Це вважається другим поверненням Хреста. Це також знак і пам’ять про розп’ятого Христа. День прирівнюється до Великої П’ятниці.

У Львові є сучасна Церква Воздвиження Чесного Хреста Храм на перетині важливих магістралей загальноміського значення – Наукової та Княгині Ольги. Перший проект будівлі у модерністському стилі, був виконаний львівським архітектором Олександром Вендзиловичем у 2003 році. На його основі було виконано містобудівне обґрунтування, яке 24 вересня 2010 року було затверджено виконавчим комітетом Львівської міськради. Однак на той момент модерністська хвиля, характерна для сакральної архітектури Львова у 1990-ті років минула, популярними стали традиціоналістські образи оперті на історичних аналогіях. В зв’язку із цим у 2008 році було виконано новий проект авторства архітектора Юрія Горалевича, остаточна розробка якого завершилась у 2010 році, після чого розпочалися будівельні роботи.

10 серпня 2014 року, після літургії, митрополит Ігор Возьняк освятив надкупольні хрести, а 27 вересня 2016-го року освячено головний престол та всю церкву.