Тримали у підвалі три місяці, як талісман

Поділитись

У Балаклії Харківської області, яку звільнили від російських окупантів українські військові, продовжують документувати злочини російської армії.

Тут побував уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

«Для мене, як Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини важливо особисто поспілкуватися із громадянами, які весь цей час перебували в окупації в очікуванні звільнення», – сказав Дмитро Лубінець.

Омбудсман поспілкувався з колишнім цивільним полоненим Олександром. За словами чоловіка, російські окупанти тримали його «на підвалі» понад 3 місяці, казали, що «сидітимеш у нас як талісман».

Олександр розповів, що йому ще «пощастило», адже він не потрапив на допит до чеченців, тільки до інших російських військових. У камері № 2, розміром менше ніж 7 квадратних метрів, з Олександром впродовж трьох місяців перебували ще 8 людей. Були й камери з полоненими жінками. В тому числі й ті, кому пощастило менше. Про цей жах Олександр згадувати не хоче.

Що таке «пощастило»? Олександр залишився живим. Росіяни застосовували до нього тортури: електричний струм, били битою по голові та тулубу, різали ножем. І це все для того, щоб чоловік зізнався у тому, що був коригувальником вогню для українських військовослужбовців. Він не підписав жодного документа, але каже, що ті, хто зізнався – зникали, і він не знає про подальшу долю цих людей.

Тортури росіяни знімали на камери, записи з яких вони забрали із собою, тікаючи з місця злочину. Можливо, щоб переглядати і отримували задоволення, а, можливо, для того, щоб мати докази воєнних злочинів на підлеглих і змушувати їх продовжувати «служити».

Куди ступає нога російських військовослужбовців, відбуваються масові порушення прав людини, порушення норм міжнародного права – воєнні злочини та злочини геноциду.