Відійшла у засвіти зв’язкова УПА

Поділитись

Вчора, 13 вересня, на 103-му році життя відійшла у засвіти повітова провідниця Українського повітового Хреста, член ОУН, медсестра УПА, жінка-борець Катерина Данів-Гаврилів (псевдо “Зелена”). Про це повідомила Івано-Франківська станиця Братства ОУН-УПА у соцмережі.

Народилася у с. Труханів (нині Стрийського р-ну Львівської обл.) у робітничій багатодітній родині. Закінчила місцеву сільську школу. 1936 поїхала до своєї сестри у м. Варшава на заробітки. Працювала у крамниці “Гуцульська штука”, вишивала. Згодом служниця у родині Я. Олесницького. Тоді ж відвідувала різноманітні курси, в т.ч. медичні.

1939-го вступила у Варшавський гурток ОУН. 06.1941 переїхала до м. Львів. Машиністка окружного провідника ОУН (б) у м. Стрий А. Пасічника, зв’язкова Стрийського окружного проводу ОУН (б).

Виготовляла листівки, вела архів проводу, переносила естафети. Закінчила курси садівників. Працювала у с. Конюхи (нині Тернопільський р-н Тернопільської обл.). 1942 закінчила агрономічну школу при монастирі сестер ЧСВВ у с. Підмихайлівці (нині Івано-Франківського р-ну Івано-Франківської обл.). Практику проходила у м. Дубляни (нині у складі Львівської міської ради). З 1943 – інструктор з птахівництва і дрібного тваринництва у м. Чортків (нині Тернопільської області) у мережі Ревізійного союзу українських кооперативів. З 11.1943 – у підпіллі УНС, згодом УПА. Зв’язкова.

01.1944 закінчила медичні курси, організовані Ярославою Дибою (“Модестою”). Очолювала мережу УЧХ у Сколівському повіті (нині Львівська обл.). 01.1945 пройшла додаткові хірургічні курси, організовані Тадеєм Плюгавкою (“Маркіяном”) та “Буриндою”. Працювала районовою УЧХ у Медицькому р-ні, організовувала медичні курси, медсестра у сотні УПА “Вікторія”. Планувала одружилася із районним провідником Жидачівщини Іваном Федівим (“Іскра”, “Роман”), але наречений загинув у день весілля 11.03.1945.

На початку 1947 переїхала у Сколівський р-н. Переслідувалася НКВС. Щоб уникнути арешту часто змінювала місце проживання. Згодом зуміла перейти на легальне становище, 14.05.1950 вийшла заміж за сільського учителя Михайла Гавриліва. Народила трьох дітей: Любомира, Зіновія та Уляну. Остаточно сім’я переїхала у м. Болехів. Тут понад 20 р. працювала полірувальницею на місцевому лісокомбінаті.

11 серпня цього року відсвяткувала свій 102-ий день народження.

З відходом у засвіти Катерини Олексіївни відійшла і ціла епоха історії нашого краю. Але Її приклад незламності духу, сили в боротьбі буде надихати і супроводжувати нас – покоління національно свідомих українців.

Світла пам’ять і Царство Небесне !