У Львівській області позбавлять статусу пам’ятки 170 радянських архітектурних об’єктів

Понад 170 об’єктів, пов’язаних з історією, культурою росії та СРСР, розташованих на Львівщині, пропонують позбавити статусу пам’яток історії.  Про це інформує прес-служба облради.

Таку ініціативу сьогодні, 30 серпня, підтримали під час спільного засідання комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції і з питань історико-культурної спадщини та туризму. Депутати також схвалили відповідний проєкт рішення Львівської обласної ради про внесення змін до рішення виконкому Львівської обласної ради депутатів трудящих від 5 травня 1972 року №183 «Про взяття під державну охорону пам’ятників археології, історії та мистецтва, розташованих на території Львівської області».

Як наголосив голова комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції Святослав Шеремета, запропоновані до вилучення об’єкти є пам’ятками тоталітарного режиму і маркерами окупаційного комуністичного часу.

«Вони не мають нічого спільного з реальними пам’ятками історії, адже мали ідеологічне навантаження і популяризували окупаційний режим.

Вважаємо, що в реаліях теперішнього часу, на 31-му році незалежності України, необхідно позбавити статусу пам’яток історії поховання загиблих воїнів НКВД, які боролися проти незалежності України, а також полеглих у часи Другої світової війни. Це дозволить територіальним громадам після наказу Міністерства культури та інформаційної політики України перенести прах загиблих із центральних частин населених пунктів на кладовища.

У цивілізованій державі на площах і вулицях не може бути поховань, це суперечить будь-яким принципам моралі, християнським принципам, санітарним нормам тощо. Тому, сподіваюся, майбутнє рішення обласної ради стимулюватиме профільне міністерство дати дозвіл на переміщення цих пам’яток і зняття їх з обліку», – розповів Святослав Шеремета.

Як підкреслив голова комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Іван Щурко, одним із важливих аргументів є те, що абсолютна більшість цих об’єктів не відповідають критеріям цінності, які застосовуються до пам’яток згідно з чинним українським пам’яткоохоронним законодавством.

«Насправді вже давно варто було переглянути всі ці формальні переліки та реєстри пам’яток, що дісталися нам у спадок із совєтського минулого, і внести відповідні зміни, вилучивши історичне сміття», – зауважив Іван Щурко.

Львівська обласна рада може стати першою в Україні, яка порушила питання позбавлення статусу пам’яток історії об’єктів, пов’язаних з історією, культурою росії та СРСР.